Článek
"Tibet není svobodný,“ opakovaně vykřikoval jeden z mnichů, než se rozplakal. „Nevěřte Číňanům, podvádějí vás," prohlásil další. Mniši, kteří narušili oficiální tiskovou konferenci v chrámovém komplexu Džókang, si stěžovali na přítomnost čínských vojáků v chrámu. Jednotky údajně obsadily klášter 14. března, v první den násilných nepokojů, a opustily ho až krátce před příjezdem novinářů.
Mniši také kritizovali výpady Pekingu vůči dalajlámovi. "Chtějí, abychom dalajlámu popřeli," prohlásil jeden z mnichů. "Přitom neměl s protesty nic společného," dodal. Čínské úřady vytrvale obviňují dalajlámu, že vlnu nepokojů zorganizoval.
Po čtvrt hodině policie zasáhla proti protestujícím mnichům.
Čína pořádá akci pro cizí novináře
Tisková konference v chrámu byla součástí třídenní cesty do Tibetu, kterou pro novináře uspořádaly čínské úřady. V jejím programu byla i návštěva nemocnice a obchodu s oděvy, který byl při protestech Tiběťanů vypálen, a v němž uhořelo pět Číňanů. Čína tvrdí, že při nepokojích bylo zabito 22 lidí, prvních 13 byli Číňané zabití davem demonstrantů, který 14. března raboval a vypaloval obchody.
Tibet mohli novináři navštívit poprvé od 20. března, kdy byli ze Lhasy vypovězeni poslední dva dopisovatelé západních médií.
K protestům v Tibetu čtěte: Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu Na Everest se kvůli Číňanům nikdo nedostane ani z Nepálu Demonstrace v Tibetu si vyžádaly dva mrtvé Protesty v Tibetu stály život až 80 lidí, Čína blokuje internet Čína popírá střelbu do Tibeťanů Dalajláma pohrozil kvůli čínské represi odstoupením Čínský premiér je ochoten sejít se s dalajlámou Čína přiznala střelbu do Tibeťanů
Peking označil jejich třídenní cestu do tibetské metropole za důkaz toho, že se situace v oblasti stabilizovala.
Navzdory výzvám předních zahraničních politiků včetně amerického prezidenta Bushe, Čína zatím nepřistoupila k jednáním o Tibetu s dalajlámou.
Zprostředkování nabízel britský premiér Gordon Brown. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy pohrozil bojkotem letní olympiády. Bush se sice zahájení zúčastní, ale další politici hrozí, že nepřijedou. Je mezi nimi i britský princ Charles nebo polský premiér Donald Tusk.