Článek
Dalajláma se proti násilí vyjádřil opakovaně, naposledy v pondělí. Čína přitom ve středu zostřila své veřejné výpady proti dalajlámovi, kterého šéf tibetské organizace Komunistické strany Číny Čang Čching-li označil za "vlka v rouše mnicha, ďábla s tváří člověka" a znovu jej obvinil z organizování nepokojů. Stejně tak učinil v úterý čínský premiér.
Také Brown se má s dalajlámou sejít, a to v Londýně. Brown neoznámil termín dalajlamovy návštěvy, ale spekuluje se o květnu.
Tibet pod nadvládou Číny
Čínská armáda obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Peking podle kritiků potlačuje tradiční kulturu Tibeťanů řízeným přílivem etnických Chanů. Čína argumentuje potřebou ekonomického rozvoje, který armádní invaze nastartovala.
Po povstání z roku 1959, které Čína potlačila, ze země do Indie odešel tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na 80 000 Tibeťanů ho následovalo. Usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.
Nejvyšší tibetský duchovní ze svého exilu v Indii v úterý pohrozil, že odstoupí, budou-li čínské represe v Tibetu pokračovat a násilí se vystupňuje. Protesty v Tibetu si od minulého týdne vyžádaly podle tibetských zdrojů stovku mrtvých, Čína hovoří o třinácti obětech.