Článek
„Já nekomentuji komentáře Práva. Počkám na rozhodnutí NBÚ,“ prohlásil Zeman v Českém Těšíně, kde pokračuje v návštěvě Moravskoslezského kraje.
K informacím se již dříve odmítl vyjádřit i mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček s tím, že nemá o věci žádné informace.
Rozhodnutí NBÚ nepřekvapilo ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) ani šéfa lidovců Pavla Bělobrádka.
„To snad každý očekával. Navíc to není pravomocné,“ komentoval rozhodnutí NBÚ Dienstbier.
Ještě lapidárněji se vyjádřil Bělobrádek: „Není to pro nikoho překvapení.“
V podobném duchu se vyslovil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. „To asi není překvapením. Bylo by ale dobré vědět, na základě jakých skutečností prověrkou neprošel,“ dodal.
Bezpečnostní výbor Sněmovny
Poslankyně TOP 09 Věra Kovářová chce, aby o věci debatoval sněmovní bezpečnostní výbor.
„Odpovědnou funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky už více než dva a půl roku vykonává člověk, který nesplňuje elementární zákonné bezpečnostní předpoklady,” uvedla Kovářová v prohlášení pro média.
Podobné situace by podle ní do budoucna měl vyloučit zákon. Chce proto, aby se kancléřovou prověrkou zabýval sněmovní výbor pro bezpečnost. „Diskuse by přitom měla vyústit v doporučení, jak podobným situacím v budoucnu zabránit,” dodala Kovářová.
Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) v jednání ale nevidí smysl. S Kovářovou se nicméně shodli v tom, že Mynář by ve funkci zůstat neměl.
„Pan kancléř se dostal do stejné situace jako již mnoho jiných pracovníků různých úřadů, prostě nesplnil kvalifikační předpoklad,” konstatoval Váňa. Vidí dvě možnosti, jak by se situace mohla řešit. „Jsou z toho dvě cesty - buď se mu změní pracovní náplň, tak aby se neseznamoval s utajenými informacemi, nebo tu funkci nemůže vykonávat,” řekl Váňa.
Kalousek: Měl by odejít
Splnění prezidentova slibu požadují i další čeští politici. „Prezident republiky jasně řekl, že pokud kancléř nezíská prověrku, musí odejít. Tak předpokládám, že slova pana prezidenta platí,” uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka tvrdí, že Mynářovo setrvání ve funkci kancléře může být bezpečnostním rizikem.
„Pokud pan kancléř prověrku nedostal, je to potvrzení, že může jeho angažmá na Hradě, navíc po boku dalších šedých eminencí, znamenat reálné bezpečnostní riziko pro naši zemi,” uvedl.
Související témata
Dodal, že si nedovede představit, že by Zeman u sebe takového kancléře nechal. „To by bylo daleko vážnější zneuctění hradního majestátu než nedávný incident s trenkami,” komentoval Kupka. Narážel tak na čin skupiny Ztohoven, kdy místo standarty prezidenta vyvěsili na Hradě obří červené trenky. [celá zpráva]