Článek
Podle agentury se jednalo o člena skupiny Studenti za svobodný Tibet. “Srazili mě na zem a začali do mě kopat,” řekl Čech, který se představil pouze křestním jménem Stanislav.
Největší zájem médií však v neděli vzbudil údajně 48letý Tibeťan, který vběhl do blízkosti řečnického stupínku v době, kdy hovořil prezident organizačního výboru pekingských her Liou Čchi. Ochranka muže zadržela.
Olympijská pochodeň byla slavnostně zažehnuta v řecké Olympii v pondělí ráno.foto: Reuters/John Kolesidis
Číňané v rodné vlasti však incident spatřit nemohli, tamní televize umně vysílání přerušila.
K incidentu se vzápětí přihlásila pařížská organizace Reportéři bez hranic. "Nemůžeme nechat čínskou vládu uchopit olympijský oheň, symbol míru, bez toho, aniž bychom neupozornili na dramatické porušování lidských práv v Tibetu," zdůrazňuje prohlášení, které organizace vydala. Zadržena byla trojice příslušníků této organizace, podle agentury DPA šlo o Francouze. Všichni byli propuštěni na svobodu. Zatím není jasné, kdy se s nimi bude konat proces.
Tibet zasáhly v posledních dnech největší protičínské nepokoje za dekády. Podle tibetské exilové vlády si vyžádaly 130 mrtvých, Čína přiznává 18 obětí.
K protestům v Tibetu čtěte:Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount EverestuNa Everest se kvůli Číňanům nikdo nedostane ani z NepáluDemonstrace v Tibetu si vyžádaly dva mrtvéProtesty v Tibetu stály život až 80 lidí, Čína blokuje internetČína popírá střelbu do TibeťanůDalajláma pohrozil kvůli čínské represi odstoupenímČínský premiér je ochoten sejít se s dalajlámouČína přiznala střelbu do Tibeťanů
Hry v Pekingu začnou 8. srpna. Ještě předtím poputuje olympijská pochodeň 20 zeměmi a cestou bude vynesena na nejvyšší horu světa Mount Everest, kvůli nimž platí na jaře v oblasti pro horolezce zákaz vstupu.