Článek
Zdvojnásobte počet obyvatel Česka a všechny tyto imaginární postavy umístěte na plochu ne větší než 6400 čtverečních kilometrů. Hotovo? Pak vězte, že jste v hrubých obrysech právě načrtli Šanghaj.
Přímo v Šanghaji a příměstských oblastech dnes žije asi 23 miliónů lidí – přitom ještě v roce 1900 jich byl pouhý milión. Hustota zalidnění je obrovská. A pokud se ptáte, kam se všichni lidé vejdou, pak vám odpověď dá hned první pohled na panorama Šanghaje – na ohromné mrakodrapy ze skla a oceli.
Šanghaj je i proto častou zastávkou na okružní cestě po Číně – spatřit na vlastní oči ohromující panorama mrakodrapů z nábřeží Bund, snad jediného místa v celém městě, kde pro stavby platí výšková omezení, a vystoupat na nejlepší vyhlídky (i přesto, že kvůli smogu bývá velmi špatná viditelnost) – to jsou stále častější součásti itinerářů.
Už cesta z letiště je ohromný zážitek
A už samotná cesta z letiště do centra města může být pořádný zážitek. Letiště s městem totiž spojují vlaky Maglev, které vzdálenost 30,5 kilometru překonají za sedm minut a dvacet vteřin. Člověk ani nestihne vstřebat fakt, že nad kolejemi sviští rychlostí přes 400 kilometrů v hodině, a vlak už staví v cílové stanici.
Svým způsobem je zážitkem i cestování šanghajským metrem. Pokud se ale umíte ztratit už na přestupu na Florenci, vezměte si s sebou průvodce. Je sice pravda, že systém značení v šanghajském metru je třeba oproti metru v Moskvě, kde je vše v azbuce, až neuvěřitelně intuitivní, ale dvanáct linek a přes tři sta stanic nejednomu zamotá hlavu.
Poznejte Čínu v dalších článcích:
- Chystá se tu jeden z největších autosalonů světa i festival cákání vody. Víte kde?
- Stavba, která je vidět z vesmíru. Velká čínská zeď navíc možná stojí na lidských kostech
- Nejslavnější městské parky světa: Kde vás povozí eskalátory a kde mají okradeného Lennona?
- V čínském Kantonu vznikla unikátní stavba: Nefritový kruh v sobě ukrývá i zahrady
„Jde o jeden z nejdelších systémů metra na světě,“ říkají o něm hrdě místní a vzápětí dodávají, že jde také vlastně o jedinou možnost, jak se dostat z jednoho břehu řeky na druhý. „Protože je Šanghaj významný přístav a řeku tu používají i větší lodě, mostů je tu naprosté minimum,“ dočtete se v průvodcích. Mimochodem – Šanghaj dokonce už drží i oficiálně status největšího světového přístavu, když před pár lety předstihla Rotterdam.
Přečtěte si článek o dalším asijském velkoměstě: Tokio je nejmodernější město světa, kde vás zřízenci nacpou do vagonů metra
Šanghaj – město nákupů
To, co sem láká milióny turistů z celého světa, jsou především moderní stavby a vůbec celá novější tvář města, reprezentovaná především ikonickou třídou Nanjing Road, jež sice vznikla už před polovinou 19. století, ale nákupní tepnou se stala až o více než století později.
Nanjing Road se oficiálně rozděluje na Východní a Západní část a je dobré vědět, že zejména ve Východní části člověk narazí na desítky a desítky ryze evropských bister, barů a restaurací. Však sem také ve velkém vyrážejí ti, kteří si typickou čínskou kuchyni příliš neoblíbili.
Samotná nákupní zóna je pak dlouhá přes šest kilometrů a dodnes na ní stojí obchodní domy, které vznikly už na začátku 20. století. Největší a nejstarší obchodní domy jsou pak opět v části Nanjing Road East.
Celá třída navíc na přelomu tisíciletí prošla velkou rekonstrukcí, takže je výrazně přívětivější pro pěší turisty než dříve. „Pořád ale platí, že je tu přelidněno, obchody jsou plné a po několika hodinách člověka bolí ze všeho rámusu hlava,“ upozorňuje průvodce. Alespoň krátkou návštěvu si tato část Šanghaje ale zaslouží.
Vystoupejte na vrchol Perly Orientu...
Šanghajské ovzduší patří k těm nejšpinavějším na planetě. A jsou dny, kdy je smogová poklička nad městem téměř neprodyšná, občas se ale poštěstí, nebe se protrhá a pak se u nejslavnějších šanghajských vyhlídek div nestojí fronty.
Tou nejslavnější je bezesporu Perla Orientu. Televizní věž, která má tak nezaměnitelnou architekturu, že to k ní člověka táhne od chvíle, kdy ji poprvé spatří. Stavba, která v Šanghaji vyrostla v roce 1994, byla dokonce až do roku 2007 tou vůbec nejvyšší stavbou v Číně. Dnes už sice prvenství patří budově SWFC, ale Perla pořád táhne.
O dalších krásných vyhlídkách si můžete přečíst v článku Nejfantastičtější vyhlídky světa: Skleněný chodník nad propastí nebo slavné Boží okno
Tato stavba, která mimochodem obsahuje 11 koulí různých velikostí, je 468 metrů vysoká a nabízí pohled na Šanghaj z celkem 15 vyhlídek. Ta nejvyšší je v 350 metrech. V Perle je dokonce i otočný panoramatický restaurant a konstrukce ukrývá i výškový hotel s 20 pokoji. A určitě stojí za to podívat se na ni po setmění, kdy ji rozzáří tisíce LED diod.
... nebo na otvírák lahví
Pokud vás to táhne ještě výš, pak z peněženky vyndejte patnáct dolarů (tolik stojí vstupenka na nejvyšší vyhlídku) a nechte se vyvézt na nejvyšší vyhlídku budovy Šanghajského světového finančního centra. Samotná budova má výšku 492 metrů, vyhlídka je pak jen o 18 metrů níž. A vyšší už nikde jinde nenajdete – prosklený tunel je totiž oficiálně nejvyšší vyhlídkou na světě.
Budova SWFC patří mezi Sedm nejkrásnějších mrakodrapů světa: Vypadají jako páteř, lotos i plachetnice
A vlastně ani budovu SWFC nepřehlédnete – jednak je v Šanghaji nejvyšší a pak má také originálně řešený vrchol – je v něm otvor, a celá stavba si tak díky němu vysloužila přezdívku otvírák lahví. Mimochodem – ten opravdu můžete v prodejně suvenýrů přímo v budově zakoupit.
Inzertní sdělení: Vydejte se na poznávací zájezd do Číny!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních zájezdů do Číny:
Vydejte se za poznáním všech dominant Číny! Velká čínská zeď, všechny poklady Pekingu, ale i cesta do supermoderní Šanghaje nebo výlet lodí po řece Li. Finální tečkou je potom návštěva Hongkongu.
Poznejte Čínu jinak – z hladiny těch nejvýznamnějších řek. Naprosto unikátní poznávací zájezd, který se z poloviny času odehrává na Dlouhé řece. Prozkoumejte Čínu z úplně jiné perspektivy!
Peking a jeho okolí v devíti dnech! Vydejte se na poznávací zájezd do Číny a navštivte Velkou čínskou zeď, Zakázané město i Letní palác a nejvýznamnější chrámy. Itinerář cesty zde!
Čtěte dále:
Přečtěte si také o nejlevnějších destinacích pro dovolenou, o bizarních zákazech pro turisty nebo o bermudském trojúhelníku. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Anketa
Další zajímavá fakta o Šanghaji:
- oficiálně se sice uvádí 23 milionů obyvatel v aglomeraci, odhaduje se ale, že ve městě žije dalších zhruba 5 milionů černých přistěhovalců
- název Šanghaj dost možná odkazuje na polohu města u Východočínského moře – znamená to „Nad mořem“
- ideálním časem pro návštěvu je období od podzimu do jara. V jiné části roku je totiž v Šanghaji veliká vlhkost, v kombinaci s letními až pětatřicetistupňovými horky jde o vražednou kombinaci.
- první přístav tu vznikl už před více než tisíci lety
- metro v Šanghaji vzniklo až v roce 1993, dnes jde ale o jeden z největších systému na světě
- do roku 2020 by měl počet linek metra narůst ze stávajících 12 na 22