Článek
Důležité je najít pro vodní plochu správné místo. Preferujte klidný kout zahrady, bez listnatých stromů, kde je na jezírko hezký výhled. Velikost jezírka určí prostorové možnosti, celková hloubka je obvykle od 60 cm.
Platí: čím hlubší jezírko, tím spíše zůstane v létě chladné, ve vodě se udrží dostatek kyslíku a omezí růst řas.
Uvítejte jaro na své zahradě s těmito tipy: |
---|
Užijte si rozkvetlé jaro všemi smysly |
Připravte okrasné trávy na jaro |
Jak pečovat o jarní trávník |
Spád mezi jednotlivými zónami hloubek (jsou čtyři) by neměl být větší než 30º, jednotlivé přechody mají být pozvolné a plynulé.
Modelování hloubkových zón
Jáma pro jezírko se kope zvenku dovnitř a hloubka má být o 20-25 cm větší, než je plánovaná hloubka vodní plochy. Při kopání se modelují jednotlivé hloubkové zóny, okolo okraje se vytvoří příkop o hloubce 15 cm jako bariéra proti kapilární vzlínavosti. Důležité je, aby vnější okraje jezírka ležely přesně v rovině, což pravidelně kontrolujte.
Dno pokryjte vrstvou písku o síle 10 cm a vyložte netkanou textilií. Na tyto dvě vrstvy se rozprostře rybníčková fólie, která se přetáhne přes koryto jezírka. Přes jámu by měla přesahovat asi 50 cm, pracujte s ní za teplého počasí, bude poddajnější.
Okraje jezírka je důležité dostatečně zpevnit, aby se zabránilo jeho stržení. K tomu jsou vhodné obrubníky, dlažební kostky.
Zpevněný okraj musí zasahovat hlouběji pod vlastní okraj jezírka, aby voda mohla kontrolovaně přetékat.
Omezte vznik řas |
---|
V jezírku se někdy objevují nežádoucí řasy. Daří se jim zejména na slunci ve vápenaté vodě. Platí na ně omezení přísunu živin a stín. Dobré je také vysadit vodní rostliny a živočichy, které řasy hubí: např. šneky, rostliny s plovoucími listy, které udržují vodu chladnou a podvodní rostliny jako vodní mor nebo rožec, které skvěle zásobují vodu kyslíkem. |
Jezírková technika
Mezi základní techniku patří: filtrace, čerpadlo, vzduchovadlo a topný plovák.
Hlavní funkcí filtrace je čištění vody, rozhodující pro výběr je objem vody v jezírku. Filtraci umístěte venku v blízkosti jezírka a nezapomeňte ji pravidelně udržovat (proplachujte ji ručně jezírkovou vodou). Každá filtrace má v sobě zabudovanou UV lampu, jež zabíjí škodlivé bakterie kalící vodu.
Koi kapři jsou pro Japonce klenot. A tak s nimi také zacházejí
Důležitými parametry pro výběr čerpadla jsou velikost jezírka, celkový objem a hloubka. Musíte vědět, v jaké hloubce bude čerpadlo uloženo, aby zvládlo vytlačit vodu do filtrace, tedy na hladinu.
Vhodné je ho v jezírku umístit na kámen, aby zbytečně nenasávalo nečistoty a bahno ze dna. Umístění mimo jezírko se provádí do tzv. čerpadlové šachty.
Vzduchovadlo či provzdušňovací čerpadlo je nutností, když jsou v jezírku ryby. Vodu provzdušňuje a pomáhá proti jejímu zamrznutí. Umístěte ho do sucha a nad vodní hladinu, aby se do přístroje nemohla dostat skrz hadice žádná voda.
Topení: vytápění jezírka je vhodné tehdy, když v něm žijí chovné ryby nevybavené na přezimování. K tomu se používají topné tyče, které se vloží do jezírka, ale i kompletní topné systémy částečně provozované solárními články. Jezírko by mělo dosahovat hloubky alespoň 1,5 m. Proti zamrznutí lze pořídit také topný plovák.
Sázení vegetace |
---|
Na dno se nasype tenká vrstva písku nebo štěrku, vyhloubenina se napustí vodou, dokud se nenaplní hloubková zóna 60 cm pod vodní hladinou. Dno jezírka se může zkrášlit použitím kořenů, oblázků, kamenů, osází se postupně jednotlivé rostliny. Podle typů zón se použijí koše nebo speciální tašky, které se naplní rostlinami a pomocí háků do země se upevní pod okraj jezírka. Po vytvoření přírodních okras se může jezírko kompletně naplnit vodou. |
Rostliny volte podle hloubky
Při výsadbě rostlin do jezírka je podstatné respektovat různé zóny jezírka podle jeho hloubky.
První zóna je břehová a vytváří přechod mezi jezírkem a zahradou. Patří sem rdesno hadí kořen (Bistorta major), petrklíč (Primula).
Druhá je mokrá, hluboká je až 15 cm. Zde rostou rostliny, které nemají rády příliš hluboké umístění: orobinec širokolistý (Typha angustifolia), pomněnka bahenní (Myosotis palustris).
Třetí bahenní zóna se pohybuje od 15 do 50 cm, zde se daří největšímu množství vodních rostlin, tato část je biologicky velmi důležitá. Oblíbené jsou mj. pryskyřník velký (Ranunculus lingua grandiflora) a rákos obecný (Phragmites australis).
Poslední zóna je hloubková, tedy 1 metr a více. Zde přezimují ryby, daří se tu leknínům a žijí tady drobní živočichové. Patří sem stulík žlutý (Nuphar lutea), morovinka hustolistá (Egeria densa), stolístek (Myriophyllum).