Článek
Husté, řidší, přízemní či vysokánské trsy stroze vzpřímených až obloukovitě svěšených vláskovitých i na dva prsty širokých listů ve všemožných odstínech zelené, někdy také v krémové, sivě modré, kanárkově žluté, ba dokonce červené barvě propůjčují záhonům nevtíravou hravost a zdání objemu. Ovšem jen za předpokladu, že je o ně dobře postaráno.
Vytrvalé nestálezelené okrasné trávy potřebují občasné zmlazení a každoroční zpětný řez, který přiměje obnovovací pupeny k bohatému rašení.
Správné načasování
Nejvhodnější termín pro zpětné sestřižení je právě nyní. Začneme-li dřív než v březnu, připravíme kořeny i spící pupeny o ochranu před chladem a vodou z tajícího sněhu. Pokud by voda na delší čas zaplavila dutá stébla, hrozí, že celou rostlinu zničí hniloba.
Při pozdním zásahu zase riskujeme poškození čerstvě narašených výhonů. A jednou ustřižené špičky listů už nedorostou! Trávám to sice neuškodí, na půvabu ale nezískají.
Zmlazení starších trsů provedeme nejlépe hned po seříznutí. Je-li půda ještě ztuhlá, bude snazší, když vyčkáme. Klidně do doby nového rašení, jen pak musíme být při práci opatrnější.
Sestřih na ježka
Při zpětném řezu odstraňujeme suchou hmotu až k bázi rostliny. Nad zemí by měly vyčnívat bochánky podobné klubku ježčích bodlin. Kdyby tráva mohla, spokojeně by si oddechla nad tím, kolik místa, světla a čerstvého vzduchu získala pro své nové listy a stébla.
Vzniklý odpad smísený s větvemi se dobře hodí do spodní vrstvy vyvýšeného záhonu či pařeniště. Po nasekání na menší kusy jej lze kompostovat. Nakupíme-li suché listy do klidného koutu zahrady, najdou v nich skrýš drobní savci včetně ježků.
Mohutnější travní trsy před řezem pevně svážeme do snopků, abychom papírově lehké listy netrousili všude po zahradě.
Aby klouby nebolely
S vhodným, důkladně naostřeným nářadím jde údržba lépe od ruky, a hlavně je šetrnější k našim kloubům. Na mladé, řídké trávy si vystačíme s klasickými zahradními nůžkami. Se zahuštěnými trsy s jemnými listy nebo tužšími stébly si dobře poradí nůžky s dlouhou čepelí.
Ruční pilka bývá spíše pro zlost, protože se zadrhává. Nejmíň času a námahy zabere práce s elektrickými nůžkami, které používáme při tvarování živého plotu.
Při práci nosíme rukavice. Většina trav má totiž listy s drsným povrchem a ostrými okraji, o něž se můžeme nepříjemně poranit.
Zmlazovací kúra s bonusem
Zpomalený růst, zmenšení listů, nevalné kvetení či vyholování, které obvykle začíná uprostřed trsu - to jsou signály, že rostlina stárne a potřebuje omladit. Jak na to?
Vidlemi či rýčem vyzvedneme celý trs, přeneseme ho na pevný povrch a rozdělíme na menší díly.
Podle velikosti a hustoty rostliny k dělení použijeme buď prsty, nebo nůž. Někdy je to velká dřina.
Tam, kde nestačí ani vidle či rýč, poradí si pila ocaska. Ač se takové zacházení může zdát surové, trávám neublíží.
Odumřelé a příliš drobné kusy zkompostujeme, ty zdravé okamžitě vysadíme do nakypřené, humusem obohacené půdy s dobrou propustností. Důkladně je upevníme v zemi a zalijeme.
Na zmlazování okrasných trav je skvělé to, kolik nových rostlin z jediného trsu získáme. Přebytky nevyhazujeme, určitě udělají radost někomu dalšímu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.