Článek
Voskovka větší (Cerinthe major) Purpurascens je sice anuelka čili rostlina, jejíž život se odehrává v rámci jediné vegetační sezony, ale do záhonu ji nemusíme zvát opakovaně.
Když v něm najde spokojenost, bude se ochotně vracet prostřednictvím svých potomků a přinášet nám radost léta letoucí.
Uvítejte jaro na své zahradě s těmito tipy: |
---|
Užijte si rozkvetlé jaro všemi smysly |
Připravte okrasné trávy na jaro |
Jak pečovat o jarní trávník |
Nekonečný koloběh
Semínky to začíná i končí. V zahradním centru pořídíme sáček semen za cenu okolo třiceti korun. Každé další semínko se při troše štěstí urodí v naší vlastní zahrádce.
Voskovka vychovává své následovníky v plodech, kterým říkáme tvrdky. Černé jsou jako kosí pírka, porcelánově se lesknou a zrají od srpna do podzimu vždy ve dvojici uprostřed trvanlivého kalicha. Obsahují po dvou semenech.
Tvrdky vyséváme celé. Vlastní výsev bývá jedinou cestou, jak voskovku pěstovat. Sazenice běžně neseženeme.
Ven s ní!
Přelom dubna a května je ideální pro přímý výsev do venkovního záhonu. Než se objeví semenáčky, pomine hrozba pozdních mrazíků a s ní i riziko záhuby. Voskovka je totiž citlivka na mráz.
Kdo chce mít po ledových mužích v záhonu místo klíčenců statné sazeničky, předpěstuje si je doma na parapetu už v březnu.
Hmyzí hotel de luxe pro včelky samotářky
Jakmile letnička odkvete a vytvoří semena, sesbíráme je a rovnou vysejeme pod tenoučkou vrstvu hlíny na místo, které si sami určíme. Anebo necháme na ní, ať se vysemení, kde chce.
Moc daleko neuteče, ale rozhodně počítáme s tím, že se vrátí ve větším počtu, a pokud nenarazí na odpor, vytvoří časem přitažlivé houští kvetoucí po celé léto.
Ke štěstí jí stačí málo
Rodačka ze Středozemí si vesele roste v tamních sadech pod olivovníky, ve starých vinicích, ba dokonce ve škarpách u silnic. Z toho pramení, že není žádná primadona, a když na to přijde, poradí si se suchem i chudší písčitou půdou.
Hluboký stín a mokro v oblibě nemá. Do spár mezi dlaždicemi v chodníku či na patiu zavítá ráda. Dosahuje tam ale sotva poloviční výšky z možných 50 až 70 cm a rychleji odkvétá.
Zcela se obejde bez naší péče. Jen při pěstování v nádobě ji pravidelně občerstvujeme koktejlem umíchaným z vody a živin.
Půvabné kombinace
Svěšené trubičkovité květy odrůdy Purpurascens jsou uvnitř mléčně bílé, zvenčí borůvkově modré až fialové. Včely ani čmeláci kolem nich neproletí bez povšimnutí.
Nádherně souzní s namodrale zelenými kalichy a listy. Ty téměř objímají lysou lodyhu, mají hladký jakoby navoskovaný povrch. Tím zamezují spekulacím, že by šlo o kostival, který je takřka celý pokrytý drsnými chloupky.
S kostivalem voskovku pojí podobná vijanovitá květenství a umístění v čeledi brutnákovitých. Klidně se spolu mohou dělit i o místo v záhonu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Přidat se může brutnák s modrými hvězdičkami květů, červené tulipány, fialková šanta. A co byste řekli na půvabnou kombinaci s různorodými kakosty, pryšci, jemnolistými trávami, vínovým pcháčem (Cirsium rivulare), žlutou diviznou, růžovou dobromyslí a kontryhelem? Voskovka se našim představám vždy ráda přizpůsobí.