Článek
Půdu pro setí či sázení je nutné na jaře dobře připravit. Použít lze rýč a hrábě v ruce, ale mnohem snáze to jde s praktickým kultivátorem.
Povrch záhonu rozmělní jeho rotující nože, rozbijí se hroudy, zemina se provzdušní a půda je připravena na sadbu či setbu. Stroj také zapraví hnojivo či kompost a obdělá bez fyzické námahy i nadměrné záhony.
Uvítejte jaro na své zahradě s těmito tipy: |
---|
Užijte si rozkvetlé jaro všemi smysly |
Připravte okrasné trávy na jaro |
Jak pečovat o jarní trávník |
Kromě půdy využijte zahradní techniku i na obnovu trávníku, zastřižení živého plotu, zkrácení suchých větví stromu či tvarování keřů.
Vertikutace na jaře
Provádíme ji dvakrát ročně: na jaře a na podzim. Jde vlastně o vertikální prořezání trávníku a je jednou ze základních regeneračních metod.
Plstnatá vrstva složená z odumřelých částí rostlin se zvláště po zimě vyskytuje u většiny trávníků. A když je příliš silná, brání přístupu vzduchu a vláhy ke kořenům trávy. Kromě toho také omezuje vývoj mladých výhonků a zvyšuje riziko nemocí.
Vertikutace trávníku prostě pomůže.
Stroj má na hřídeli svisle umístěné vertikutační nože, které pronikají do země do určité hloubky. Oddělují vodorovné travní odnože, povrch kypří a v trávníku tvoří úzké drážky pro snazší pronikání vzduchu, živin a vláhy ke kořenům. Výsledek je jasný: jednoznačně se podpoří růst kořenového systému, trávník hezky omladí a zahustí.
Dva tipy |
---|
Hustý a vitální trávník vyžaduje péči! Na středně velké a členité plochy použijte vertikutátor, který je zároveň vybaven sběrným košem a má vyměnitelné vertikutační válce. Výhodou je, když lze hloubku nastavit ve více polohách, klidně i v pěti. |
Jestliže máte rozlehlý trávník, potřebujete techniku, která není závislá na elektrické zásuvce. Vybírejte tedy benzínové vertikutátory, které mají široký záběr. Na střední a menší trávníky postačí elektrické vertikutátory. |
Půda je připravená...
Kvalitní ředkvičky, mrkev, okurky a rajčata v bio kvalitě jsou to nejlepší, co můžeme pro sebe udělat.
Myslete na to, že každý rok by se na záhonech měly střídat určité skupiny plodin. Pěstování stejné zeleniny je nežádoucí, půdě se odčerpávají živiny. Listová zelenina potřebuje více dusíku, kořenová zase fosforu, plodová zelenina je náročná na kvalitní, slunnou půdu plnou živin.
Střídáním plodin se také účinně vyhneme škůdcům a houbovitým chorobám, které jdou obvykle po jednom druhu.
Do připraveného záhonu sázejte pouze silné a zdravé rostliny, pro sázení dodržujte správnou hloubku a šířku, aby si dospělé rostliny nepřekážely. I záhony volte podle nároků rostlin. Některé potřebují více světla, orientaci ke světové straně, mají odlišné nároky na druh půdy, množství vláhy a hnojení. V potaz berte i rozdílnou výšku a vzájemnou konkurenci rostlin na světlo.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.