Článek
Vodní dílka, na jejichž podobě se majitel domluvil s přírodou, patří k nejpůvabnějším. O přirozenou krásu je ale může připravit biologická nerovnováha.
Krom nevhodného stanoviště ji má na svědomí přemíra živin. Jak to napravit bez použití jedovaté chemie?
Uvítejte jaro na své zahradě s těmito tipy: |
---|
Užijte si rozkvetlé jaro všemi smysly |
Připravte okrasné trávy na jaro |
Jak pečovat o jarní trávník |
Omezíme přísun živin
S přebytkem živin souvisí nadměrné bujení řas a kazivost vody. Ta ztrácí průhlednost a může zapáchat, což jsou důvody, proč se zahrádkáři vodních ploch zbavují.
Přitom stačí dodržet pár základních pravidel:
- Z hladiny co nejčastěji sbíráme spadané listí, okvětní plátky i jiné organické nečistoty, které při tlení obohacují vodu živnými látkami. Ponořený materiál včetně vláknitých řas lovíme šetrně, abychom neublížili larvám vážek, šidélek nebo jiné drobotině žijící na dně jezírka.
- Máme-li v nádrži nasazené ryby, krmíme je po menších dávkách, aby zbytky nezahnívaly a nesnižovaly kvalitu vody.
- K založení bahnitého dna nebo k výsadbě rostlin do pěstebních košů používáme speciální substrát pro vodní rostliny. Zcela nevhodný je běžný květinový substrát či zemina ze zahrady! Ty vodu přehnojují.
Rostliny v nádobách umocní půvab zahrady
Pozvěte na pomoc zeleň i živočichy
Bahenní a vodní vegetace z vody odebírá živiny, pomáhá ji filtrovat a skýtá prostor pro život užitečných tvorů. Listy a stébla jsou nesmírně důležité pro larvy vážek, které je využívají k výstupu z vody a posléze k líhnutí.
Jaro a časné léto je pro výsadbu ideální. S dělením přebujelých rostlin vyčkáme až na začátek podzimu, abychom žabkám, čolkům či znakoplavkám nezničili jarní snůšku vajíček.
Volíme rostliny, které vedle krásného vzhledu nabízejí něco navíc. Třeba kosatec žlutý (Iris pseudacorus) pomocí kořenových výměšků ničí bakterie. Vodu účinně čistí také žebratka bahenní (Hottonia palustris). Ponořená prustka obecná (Hippuris vulgaris) či růžkatec (Ceratophyllum submersum) ji zase okysličují.
Tařice skalní se třpytí jako zlato mezi kameny
Na malé vodní ploše se vyhneme druhům, u nichž hrozí nebezpečí, že vytlačí své sousedy a jezírko zaplevelí. Dobyvačnou povahu mají orobince (Typha), rdesno obojživelné (Persicaria amphibia) či máta vodní (Mentha aquatica). Úplný zákaz do jezírka by měl mít okřehek (Lemna minor)!
Tip! |
---|
Aby zrcadlo vodní hladiny náležitě vyniklo a rostliny neuvrhly podvodní život do tmy, neměly by zakrývat víc než polovinu z celé plochy. |
Pokud se v jezírku vylíhnou pulci, můžeme si gratulovat, protože čistí fólii od řas. Výkonnou bio čističkou je i plovatka bahenní, měkkýš, který ze stěn a z hladiny sbírá tlející vegetaci, zbytky rybí potravy, mrtvý hmyz. Snadno se však přemnožuje a pak jsou jí po chuti i okrasné rostliny.
Tip! |
---|
Kdo může, pořídí si škeble. Jediná škeble dokáže za den přefiltrovat čtyřicet litrů vody. |
Vodu dopouštíme až k okraji
Množství vody pravidelně kontrolujeme a doplňujeme, zvlášť v létě se rychle odpařuje.
Zmenšený objem se snáze přehřívá, což podporuje bujení řas a vede k poklesu potřebného kyslíku pro rostliny a živočichy. Není ani pěkný pohled na lekníny, jejichž listy i s řapíky z vody trčí, místo aby ladně pluly po hladině.
Snížený vodní sloupec ohrožuje život obyvatel a návštěvníků vodního světa. Pokud totiž voda nedosáhne až k mělkým okrajům nebo k únikovým cestám v podobě prkna, větve či kamene, hrozí, že se suchozemští tvorové, kteří spadli do jezírka, ale i žabky a larvy vážek nedostanou ven a utopí se. Pokud je to možné, dopouštíme jezírko studniční vodou nebo dešťovkou.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.