Článek
Stoly, stolky, židle a křesla vybíráme rodině na míru, všem se musí sedět a stolovat pohodlně. Při nákupu proto osobně vyzkoušíme židle i křesla, případně rozkládací lehátka pro siestu.
Důležité jsou výška sedu, možnost opřít se pohodlně rameny s rovnými zády, eventuálně také hlavou. U stolů a stolků nezapomeneme na dostatek místa pro nohy pod deskou a její vhodnou výšku.
Osobám menšího vzrůstu pomohou podsedáky s možností uchycení, aby po židli neklouzaly, nebo polstr se sedákem a s opěradlem.
Materiál podle umístění
Vlivy počasí v podobě mrazu i žhavého slunce velmi dobře snáší umělý ratan, ovšem jen ten kvalitní! To znamená s antikorozní hliníkovou nebo duralovou konstrukcí a s pevným hustým matným výpletem z polyethylenu (PE). Mohutnější nábytek je vyplétán vcelku a nezapomíná ani na takový detail, jako jsou nerez patky na spodních hranách, díky nimž nábytku nevadí stání na sypkém povrchu.
Masivní plast poznáme podle bytelnosti a stability, když nábytek zkoušíme. Dobře se vyrovnává s vodou, vlhkostí, je ideální k jezírku či bazénu, pozor ale na trvalé silné sluneční záření! Odolný je také pozinkovaný nerez nábytek, opatřený komaxitovou povrchovou úpravou, s různými výplety.
Pod krytou terasu, do altánu k dlouhodobějšímu pobytu rozhodně umístíme jídelní sety a posezení z bambusu, přírodního ratanu.
Dřevo vydrží déle v dobré kondici pouze se speciální povrchovou úpravou již z výroby - tlaková impregnace, moření, lazura. Teaku a dalším exotickým dřevinám jednou dvakrát za sezonu dopřejeme ochrannou vrstvu pečujícího oleje, aby nedocházelo k zašednutí přirozené barvy, k sesychání či ke kroucení.
Nábytek z tzv. pečeného dřeva je odolnější, ovšem pro změnu křehčí.
Co je dobré vědět
Pozor, na jaký povrch nábytek postavíme! Sypký, nerovný přírodní podklad (mlat, štěrk, kamínky, trávník) vyžaduje stabilní nábytek s mohutnějšími podstavci. Útlé špičaté nohy by se totiž do povrchu bořily.
Na dlažbu se širokými spárami nestavíme nábytek se zašpičatělými patkami, budeme mít problém při odsunování židlí. Ostré kovové patky noh nábytku by mohly odřít dlažbu, proto volíme pryžové koncovky, plast nebo dřevo.
Umístíme-li nábytek na příliš slunné místo, chráníme ho i sebe v poledním žáru markýzou (u domu), slunečníkem, přenosným altánem. Jsou-li stoly a židle příliš lehké a meteorologové varují před silným větrem, nábytek raději schováme nebo dobře fixujeme v ochranném obalu na závětrné straně.
Ptejme se výrobce, za jak dlouhou dobu lze dokoupit jednotlivé části setu ze stejné či podobné série v případě potřeby většího počtu židlí, křesel nebo jejich poškození.
Snadná údržba
Většinu nábytku zbavíme prachu a nečistot tlakovou vodou. Jednoduchý tvar nábytku bez zbytečných mezírek, míst a spojů se čistí a ošetřuje (nátěry, umytí) daleko snáze.
Dřevěný zahradní set ošetřujeme oleji, vosky podle doporučení výrobce.
Před zaprášením během uskladnění chrání plachta či jiný kryt.
V zimě schováme choulostivější kousky do venkovního domku, zděného altánu, zimní zahrady.
Může se vám hodit na Seznamu:
Uvítejte jaro na své zahradě s těmito tipy: |
---|
Užijte si rozkvetlé jaro všemi smysly |
Připravte okrasné trávy na jaro |
Jak pečovat o jarní trávník |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.