Článek
Nejenom velká starost, ale především obrovská zodpovědnost přešla na mladého Kurda Shaha Saliha. Zdědil totiž po předcích dům, který si v roce 1912 nechal postavit jeho pradědeček.
V té době bylo město součástí Osmanské říše a právě prvky této kultury a umění jsou dobře zachované i v Shahově domě. Jinými slovy, mladík zdědil dům, který je součástí místního kulturního dědictví.
Dům stojí ve starobylé čtvrti Imam Qassim a v jeho okolí je možné objevit několik jemu podobných.
„Můj pradědeček býval bohatý, vlastnil farmy, a tak mohl postavit tento dům na velké ploše. Dům navrhl Ali Naqash a stavba mu trvala devět měsíců. Ali Naqash se naučil své profesi od Osmanů a v této čtvrti postavil několik dalších domů,” říká v rozhovoru pro agenturu AP Shaho Salih.
Jak je pro architekturu Blízkého východu typické, místnosti v domě mají vysoké klenuté stropy, které interiéru dodávají nejenom dojem veliké vzdušnosti, ale mají především praktický význam – v horkých dnech pomáhají ochlazovat interiér. Teplý vzduch, který přirozeně stoupá vzhůru, je u stropu, tam kde se nikdo nepohybuje, zatímco u země, ve výši, kde se pohybují obyvatelé domu, zůstává vzduch chladnější.
Jedna z nejtenčích obytných budov světa vznikla kvůli sváru dvou bratrů
V interiéru, jenž má plochu 320 m², je tak dodnes možné obdivovat nádherné historické reliéfy vytvořené starými řemeslníky. Rostlinné ornamenty i po desetiletích zaujmou svou spletitostí a řemeslnou precizností.
„Pečujeme o tento dům, protože je to dědictví po našich předcích. Uchováváme jej co nejvíce v původní podobě a není naším záměrem ho prodat,” je přesvědčený Shaho Salih.
Zajímavost |
---|
Jak připomíná agentura AP, Kirkúk je kosmopolitním městem, kde vedle sebe žije několik etnických skupin. Jsou to zejména Kurdové, Arabové a Turkmeni. Zatímco většina obyvatel jsou muslimové, náboženské menšiny představují katolíci a jarsanisté (náboženství založené ve 14. století v západním Íránu sultánem Sahakem). |