Článek
Nedaleko umělého ostrova Havneøen ve Vejle se nově tyčí z vody budova, kterou s pevninou poloostrova Jutland spojuje pouze pěší lávka. Do oka ovšem padne návštěvníkovi města už brzy poté, co opustí vlakové nádraží a vydá se směrem k moři. Přejde-li lávku, uvítá ho vysoký vstupní portál, jehož zaoblené prosklení zrcadlí okolní vodu i přístav.
Samotný dům je tvořen čtveřicí do sebe vzájemně pronikajících vertikálně orientovaných válců, jejichž výška činí na hladině nepřehlédnutelných 28 metrů.
Fasáda stavby není ovšem hladká, umělec do ní vykroužil prohlubně, které vzhled stavby ozvláštňují a zároveň jí dodávají zcela unikátní a snadno zapamatovatelný vzhled. Celek totiž tvoří směs křivek, kruhů a elips, která hezky ladí s průmyslovým charakterem okolí.
Divák, který má příležitost spatřit dům i z výšky, užasne, s jakou důkladností si umělec počínal při jeho návrhu.
Namísto povrchu vysypaného přinejlepším oblázky, stavba shora připomíná kresbu tvořenou kruhy, jejichž středy vyplňují vepsané světlíky přivádějící do interiéru další světlo.
Střecha díky tomu ovšem romanticky založenému člověku může nápadně připomínat nějaké tajemné zařízení se spoustou čoček z doby renesance, například z dílny Leonarda da Vinciho.
„Jsem vděčen rodině Kirka Johansena, že mě a naše studio oslovila, abychom pro ni Fjordenhus navrhli. Mohli jsme tak zúročit léta výzkumu týkající se vnímání, fyzického pohybu, světla a přírody a prožívání prostoru v návrhu budovy, jež je zároveň uměleckým dílem a zároveň plně funkčním architektonickým výtvorem.
Náš tým od začátku experimentoval s tím, jak vytvořit ekologickou budovu, která by reagovala na odliv a příliv, na třpytivý povrch vody, měnící se v různých časech
Náš tým od začátku experimentoval s tím, jak vytvořit ekologickou budovu, která by reagovala na odliv a příliv, na třpytivý povrch vody, měnící se v různých časech dne a roku. Zakřivené stěny budovy mění naše vnímání, jak se pohybujeme
skrz jeho prostory. Doufám, že obyvatelé Vejle přijmou Fjordenhus a stane se tak novým orientačním bodem pro přístav a město,” řekl při příležitosti otevření sídla společnosti jeho autor Olafur Eliasson.
„Od začátku jsme věnovali pozornost choreografii a sekvencování prostorů pomocí modulace světla a akustiky tak, aby se zvýšily všechny smyslové aspekty budovy. Fjordenhus je tak nejenom sochařským dílem v přístavu, ale zároveň ztělesňuje interakci pevných látek a dutin. Tyto prázdné prostory - hlavní body interakce mezi vnitřkem a vnějškem - jsou hlavním konstrukčním prvkem a tvoří je parabolická, vícepodlažní okna," doplňuje Sebastian Behmann.
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
Hledáme nejhezčí rodinné vánoční stromečky
Ozdobený stromeček je možné o Vánocích nalézt snad v každé české rodině. Když se na Štědrý večer rozzáří, rozlije se po celé domácnosti tajemná atmosféra, na niž se těší nejenom děti, ale i dospělí.
Jak vypadá ten váš? Je designově dovedený k dokonalosti? Anebo na něj věšíte tradičně památeční ozdoby po babičce? Zdobíte stromeček v pokoji, anebo jej máte venku, na zahradě?
Na adresu bydleni@novinky.cz nám do 20.12.2018 pošlete fotografii (orientovanou na šířku) s vaším vánočním stromečkem a připojte pár zajímavých informací o něm. Přehlídku těch nejhezčích vám přineseme v článku o Vánocích v rubrice Bydlení.