Článek
Veřejnou soutěž na projekt spalovny vyhráli architekti už v roce 2011. Spalovna je v provozu od konce března 2017 a kromě toho, že zbavuje Kodaňské odpadu, zásobuje je zároveň energií, která při jeho likvidaci vzniká.
Zařízení ročně zpracuje okolo 400 tisíc tun pevného odpadu a je schopné produkovat dva druhy energie. Buď je to elektřina, pak výkon spalovny může dosáhnout až 63 MW, anebo produkuje rovnou teplo, v takovém případě je její výkon 157–247 MW. Zároveň spalovna vyprodukuje více čisté vody, než jí spotřebuje. Vlhkost v podobě vodních par totiž vzniká jako jeden z produktů spalování. Zařízení je osazeno vysoce kvalitním systémem filtrace, díky čemuž produkuje zanedbatelné množství emisí síry a dusíků. Všechny tyto vlastnosti jí zajistily označení nejčistší spalovna světa.
Vlastní sportovní areál sestává nejenom z umělé sjezdovky, ale jsou zde rovněž horolezecké stěny a další prvky pro sporty. Střechu ovšem nepokrývá jen umělý porost, ale také plochy s běžnou živou vegetací, jak traviny, tak i stromy. Střecha tak působí v podstatě jako běžný kopec uprostřed, a i proto dostalo sportoviště název Copenhill – Kodaňský kopec.
O tom, jaký vztah mají Dánové k nezvyklé a multifunkční spalovně, hovoří i fakt, že na rozdíl od jiných spaloven a tepláren, které se běžně staví co nejvíce na okraji měst, Copenhill je jen 400 metrů daleko od královského paláce. Architekti si tak dávali obzvláště záležet, aby navrhli stavbu, která bude zajímavá a přínosná nejenom svými funkcemi, ale i vzhledem.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
To se jim podařilo a v současnosti spalovna patří k objektům, které turisté automaticky řadí na seznam míst, která během svého pobytu v dánské metropoli hodlají navštívit. Nyní tam mají možnost si bez ohledu na roční dobu zalyžovat.