Článek
Dům na kruhovém půdorysu má hned několik výhod. Jednak nevnucuje obyvatelům směr výhledu, který je hlavní. Návštěvník vidí stejně dobře na všechny strany a sám si určí směr, který mu zrovna v tu chvíli přijde nejhezčí.
Navíc stavba s kruhovým půdorysem nepotřebuje chodby, které jsou dle přesvědčení architektů pouze proplýtvaným prostorem.
Obrovskou předností nevšední chaty je pak její poloha. Stojí na pláži na jižním okraji poloostrova Mornington v australském Melbourne, kde se majitelům podařilo získat pozemek uprostřed přírody, nedaleko přírodní rezervace. Mají zde tak klid a užívají si naprosté samoty.
Dům je patrový, má plochou střechu, na níž jsou umístěny solární panely. V centrální části interiéru je zelené kovové točité schodiště. V přízemí jsou denní prostory zahrnující hlavně kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Je zde rovněž koupelna s toaletou a prádelnou.
Nad jídelnou je otevřený prostor dosahující až pod střechu. Horní podlaží funguje spíše jako jedna velká noclehárna. Jednotlivé spací zóny jsou odděleny závěsy. I zde je koupelna s toaletou.
Dřevostavba s poloměrem půdorysu menším než pět metrů má dohromady 139 m² podlah, přízemí má 78 m², horní patro pak 61 m². Architekti pro ni navrhli výraznou dřevěnou kostru, která časem získá vlivem mořského podnebí charakteristickou patinu.
Dům získává energii ze zmiňovaných panelů, zároveň v maximální míře využívá sluneční teplo a zároveň se chrání před zbytečným přehříváním interiéru.
Dešťová voda se shromažďuje ve velké válcovité nádrži z betonu. Využívá se nejen k zalévání zahrady, ale také ke splachování toalet.
Může se vám hodit na Firmy.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.