Článek
V Alwaru, zhruba 4 hodiny jízdy jižně od Dillí, stojí farma, jejíž hlavní budovu zvanou Mud House (Dům z bláta) navrhla designérka z malého místního ateliéru Sketch Design Studio. Při své práci vycházela z historických technik a místních stavebních tradic.
To je ostatně patrné už při prvním pohledu na jednopodlažní budovu. Obytný dům s užitnou plochou 186 m2 má dvě ložnice a centrální místnost otevírající se na jedné straně do organické zeleninové zahrady, zatímco na straně druhé je trávník.
Nad ložnicemi jsou dvě střešní terasy přístupné po venkovních schodištích. Právě jejich tvar a křížení vychází z tradičních schodovitých studní a jezírek, které se v zemi budovaly už před staletími. Schodovitý efekt ještě podtrhují kamenné střešní konzole.
Z historie a místních tradic vycházela designérka i při volbě stavebního materiálu. Zdi jsou postavené z recyklovaného kamení a dusané hlíny, vytěžené v okolí. Jako pojivo pro kamenné zdivo posloužila malta vyrobená z odpadu vzniklého při zpracování vápence ve vápenkách. Tento materiál se v okolních vesnicích používá spousty let.
Anketa
Zajímavé je však především složení směsi hlíny, kterou designérka použila pro zhutnění. O tom, jaké by mělo být její ideální složení, se radila s nejstaršími řemeslníky a zedníky v okolí, od nichž získala cenné rady a zkušenosti.
K hlíně tak přimíchala vápno a semena pískavice (řeckého sena). Tyto složky posloužily jako přírodní pojivo. Kromě toho ale do hlíny přidala i panelu (sladidlo vyráběné sušením třtinové šťávy, známé také jako jaggery nebo radapura) a listy indického šeříku (azadirachta indická), jenž je v zemi používán jako lék. Kromě toho má ovšem i prokazatelné pesticidní účinky, brání totiž líhnutí vajíček spousty druhů hmyzu. Dům je tak chráněný proti tomu, aby se v něm množili nepříjemní škůdci.
Egyptská inženýrka staví domy z dusané hlíny. Jsou ekologické a dobře izolují
Vzhledem k tomu, že farma stojí v pásmu s náročnými klimatickými podmínkami, musí nabídnout v horkých letních dnech dostatek chladu a stínu před horkým sluncem. Zároveň ale musí do interiéru propustit dostatek jeho paprsků v zimě.
Designérka toho dosáhla například hlubokými přesahy střechy, které v létě poskytují stín před vysoko stojícím sluncem, zatímco v zimě, kdy je nízko, může dům hezky prohřívat.
Zdi z hutněné směsi zeminy mají zajímavě narezlou barvu. Ta není dána barvou hlíny v okolí, jsou omítnuté směsí vápna a cihlového prášku.
Tak jako návrh celého domu designérka přiblížila co nejvíce zemi a ryze přírodním materiálům, s odkazem k místním stavitelským tradicím, také při jeho zařizování kladla důraz na místní zdroje a výrobu. Mnoho kusů nábytku je proto dílem místních řemeslníků.
Vánoční přehlídka čtenářů – hledáme symbol Vánoc
V každé rodině symbolizuje Vánoce něco jiného. Někde vytáhnou ze skříně po generace uchovávaný betlém, tu vyzdobí okna, jinde zase zavěsí na dveře věnec s chvojím. Co je symbolem Vánoc u vás? Co musíte nachystat, abyste si mohli říci: „Tak, a jsou tu zase Vánoce.“ Podělte se o kousek své sváteční atmosféry v naší tradiční vánoční přehlídce!
Snímky s krátkým popisem a údajem, odkud pocházíte, zasílejte na náš e-mail: bydleni@novinky.cz.
Pro vyhlídku na Pacifik si majitelé nemohli přát lepší dům
Může se vám hodit na Firmy.cz: Stavební firmy, Architekti