Článek
Originální koncept cihlové stavby architekti odvodili z půdorysu domů s nádvořím, jimž se v Číně říká S'-che-jüan a představují v jistém smyslu v zemi tradiční typ rezidence. Jejich typickým znakem je orientace všech částí domu stojících po obvodu k centrálnímu nádvoří či atriu.
Vůči exteriéru jsou takové rezidence spíše uzavřené, naopak směrem k dvorku jsou zcela otevřené. To ovšem s sebou nese ztrátu soukromí obyvatel domu před sebou vzájemně.
Architekti se proto rozhodli tento tradiční typ poněkud upravit a modernizovat. Centrální nádvoří umístili na sokl s dlážděnými cihlami, zastřešili a proměnili v hlavní denní zónu, kde je kromě posezení také dlouhý jídelní stůl.
Odtud do čtyř stran vystupují samostatné místnosti. Dvě z nich slouží jako ložnice, jedna jako pracovna a poslední jako kuchyň.
Centrální prostor působí velice odlehčeně a vzdušně, téměř jako pavilon, díky prosklení všech stěn, kde k němu nepřiléhají vystupující místnosti. Ty jsou naopak zcela uzavřené a jejich zdi neotvírá žádné okno.
Není to totiž ani potřeba, protože obě ložnice, stejně jako studovna, mají vlastní malou zahrádku, jež slouží zároveň jako světelná šachta pro každou z místností. Soukromí zde zajišťují perforované cihelné zdi.
Právě čtveřice pokojů je prvkem, na kterém spočívá střecha. Jejich cihlové zdi jsou sendvičové, mezi dvěma vrstvami cihel je izolace. Mezi nimi je rovněž ukryta ocelová kostra a také veškeré rozvody.
Střechy jednotlivých místností jsou betonové, vylité na místě do dřevěného bednění. Architekti záměrně ponechali tento materiál přiznaný směrem do interiéru, kde lze proto na stropech vidět otisky dřevěných latí.
Střecha zakrývající centrální plochu má dřevěný krov, jako střešní krytina posloužily šindele z páleného dřeva.
Dům stojí na pozemku o výměře 820 m2, sám pak nabízí obytnou plochu 265 m2.
Může se vám hodit na Seznamu:
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.