Článek
Základním problémem, který klient i architektka v původní podobě nevelkého bytu spatřovali, byla snaha původního majitele co nejvíce ušetřit místo, a to propojením jedné z místností s kuchyní.
To sice svůj účel splnilo, ale za cenu, která se současnému majiteli nezamlouvala. Při vaření v kuchyni se totiž veškeré vůně a výpary táhnou napříč celým bytem.
Architektka proto přišla s nápadem oddělit kuchyň jako samostatnou místnost, namísto obyčejné příčky a do ní vsazených dveří však navrhla prosklené. Ty nikterak nenarušují tok světla napříč bytem, umožnily zachovat vizuální provázanost kuchyně a jídelny s obývací zónou, ale udržují pachy z vaření tam, kde mají také zůstat, tj. v kuchyni.
Skleněné prvky pak architektka využila i na jiných místech a nový vzhled opatřila také stropu a podlahám. Na stropě kromě nové výmalby přibyly podhledy s vsazenými svítidly, podlahy jsou z masivního dřeva. Její základní snahou bylo vytvořit moderní domov, kde návštěvník nebude mít pocit stísněnosti.
Byt, ve kterém hraje hlavní roli světlo a výhledy
Na druhé straně odmítla volbu minimalistického stylu, jenž se pro takový záměr nabízí. Chtěla totiž zároveň vytvořit prostředí s jistou dávkou hřejivosti a útulnosti.
Výsledkem je domácnost, kde se střídá bílá barva s krémovou, několika odstíny hnědé a taupe. Propojujícím prvkem jsou černé skleněné lustry ve tvaru spojených koulí. Prosklené dveře do kuchyně oživují místnost zlatavým nádechem.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.