Článek
Poněkud výjimečný styl života vedou manželé Jo a Peter Vassieovi z Corscombe v jihoanglickém hrabství Dorset. To, čím se většina lidí zabývá jen nedobrovolně, často až tehdy, kdy není vyhnutí, je pro ně denním chlebem.
Po jedenáct let provozovali Přírodní pohřebiště, a během té doby uspořádali na 600 pohřbů. Stovky dalších lidí si rezervovaly na jejich louce místo k uložení svých ostatků nebo svých bližních.
Pak se ale manželé doslechli o kolegovi, který pro ukládání ostatků zesnulých v roce 2014 vybudoval kruhovou mohylu ve starověkém stylu, a bylo rozhodnuto.
Společně se svým dospělým synem Tomem se pustili nejprve do rozkreslování a po vyřízení příslušných oficialit konečně i do stavby své vlastní kruhové mohyly.
Školní budova urazila přes šedesát metrů, aby dosedla na své nové místo
Inspirováno neolitickými stavbami
Půdorys může někomu připomínat i mimozemský původ. Je striktně geometrický, obří kruh má střed tvořený menším kruhem, z nějž se do všech stran paprsčitě rozbíhá 11 přímých chodeb. Ty jsou lemovány svislými úzkými nikami určenými pro ukládání uren. Celkem je v mohyle 990 výklenků, z nichž v každém je místo pro dvě až tři urny.
Podobně jako u originálních neolitických mohyl také Vassieovi postavili mohylu z kamene, a to z vápence. Samotné urny jsou keramické, vyrábí je místní hrnčíř. Mají rozličné provedení povrchu, od přírodního režného až po kobaltovou glazuru.
Mohyla je pokryta zeminou a časem, až na ní rozkvete divoké kvítí, stane se přirozenou, naprosto nenápadnou součástí krajiny.
Bývaly tu bomby i seno aneb Jak australští manželé tráví podzim života v bunkru
Znovu po 5500 letech
Jak upozorňuje britský web Daily Mail, první z novověkých kruhových mohyl, postavená v roce 2014, se na britském území objevila znovu po 5500 letech. Jejich obliba pomalu, ale jistě roste. V současné době jich je v Británii pět.
V porovnání s moderními hřbitovy a kolumbárii nabízejí podzemní mohyly skutečně důstojné prostředí. Žádná přezdobenost, žádný hluk z okolního světa. Jen ticho, klid a příšeří.
Paní Jo se novinářům svěřila: „Když jsem viděla tu první, co postavili, Longbarrow v All Cannings, pomyslela jsem si – ach, já chci také takovou. Byla jsem ztracená dřív, než jsme se na ni vůbec jeli podívat. Ale přijeli jsme a řekli jsme si, že bychom zkusili také takovou postavit.”
Bublinový dům by na Marsu nikoho nepřekvapil. Na naší planetě vypadá zvláštně
Jak podoba mohyly napovídá, je určena pro pohřbívání pouze zpopelněných ostatků. V praxi to vypadá tak, že se obřad odehraje na pozemku a popel je pak uložen do vybrané a zaplacené niky.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Mimochodem, cena za běžnou niku v chodbě činí v přepočtu zhruba 60 000 korun, cena za rodinnou niku pro devět uren je zhruba 191 tisíc korun.