Článek
Sérií postupných kroků byla podlahová plocha bytů navýšena o více než 30 %. Z původní dispozice 3+kk u obou bytů a celkové obytné plochy 217 m2 tak vznikly dvě jednotky o dispozici 4+kk a samostatný ateliér o celkové ploše 287 m2.
Při přestavbě byly voleny strategie směřující k uživatelskému pohodlí, trvanlivosti, nízkoenergetickému standardu všech nových konstrukcí, a jednoduchá a funkční estetika.
Původní nástavba z konce 20. století byla v dvorní části střechy odstraněna a nahrazena moderní, vysoce izolovanou a difúzně prostupnou fasádou se zasklením do skrytých rámů.
Nová střecha byla opatřena krytinou z hliníkového plechu Prefa. V odvětrávané, difúzně prostupné fasádě bylo skryto vnější stínění kotvené do ocelových lanek a odvodnění dvorní části střechy.
Neodborné zásahy do krovu z doby vzniku vestavby byly odstraněny, chybějící kleštiny nahrazeny ocelovými táhly a chybějící části ocelové pozednice doplněny a pozednice provázána s krovem. Tyto kroky zajistily celkovou stabilitu krovu.
Strop oddělující 6. a 7. nadzemní podlaží byl nahrazen novým stropem z dřevěných trámků, osazeným o cca 375 mm níže než strop původní. Vznikl tak plnohodnotný, vzdušný a světlý obytný prostor na úrovni posledního podlaží.
Na přání klienta bylo v jedné z jednotek vytvořeno dřevěné schodiště zavěšené z nosníků z ohýbaného bezpečnostního skla o rádiusu 900 mm, tvořících zábradlí schodiště.
Úpravou vybydleného bytu získala majitelka nový domov do nového začátku
Zajímavostí tohoto schodiště je malý poloměr ohybu nosných skel, který je na hranici současných technologických možností.
Schodiště v druhém bytě je jednoduché, subtilní, ocelové, se stupni z dubového masivu a ocelovým madlem z ohýbané ocelové tyčoviny.
Nový interiér
Všude tam, kde to bylo vhodné a možné, byly užity konstrukce se skrytým rámem a zvoleno jednoduché a čisté řešení vnitřního prostoru bytů.
Všechny nové vnitřní i vnější balkonové dveře jsou se skrytým rámem, respektive skrytou zárubní. Byly použity bezrámové skleněné příčky z čirého a matovaného skla.
Neutrální kulisu bytu lze doplňovat podle vkusu majitelů
Slovo architektky
„Při řešení interiéru byl kladen důraz na jednoduchost, snadnou údržbu a trvanlivost všech prvků. Rovněž bylo vytvořeno množství úložných prostor a ergonomicky řešené kuchyně s barovými či snídaňovými pulty.
Byly použity masivní vrstvené dubové podlahy, celoplošné keramické a skleněné obklady a velkoformátové dlažby, umožňující minimální množství spar a spojů. Cílem návrhu interiéru bylo vytvořit vzdušný, čistý prostor s výhledy na město a světlem z různých světových stran, navozujícím proměnlivou atmosféru v průběhu dne,” doplňuje architektka Irena Hrabincová.
Rekonstrukce mezonetových bytů
Tým projekce - architektura a interiéry
- Architektka Irena Hrabincová
- Architektka Eva Faberová
- Architekt Tomáš Pavlík
- Zbyněk Pechan – stavebně-konstrukční řešení
Dodavatelé
- OGB s. r. o. – skleněné schodiště
- Dorsis s. r. o. – interiérové dveře, skleněné příčky
- Slavona Praha – balkonové dveře
- Solara s. r. o. – střešní okna
- L-ex – stínění
- Unitherm – TZB
- Elektrodomes – elektroinstalace
- ESCO - podlahy