Článek
Hypotéka
„Na rekonstrukci je možné využít hypotéku, tedy stejný produkt jako pro koupi nemovitosti,“ říká Zuzana Filipová z Moneta Money Bank. Splatnost hypotéky může být až 30 let.
Kromě bonity (příjmů) budete muset dokládat i dokumenty k samotné rekonstrukci (např. projekt, někdy také položkový rozpočet apod.).
Atraktivní je u této možnosti především úroková sazba. Aktuálně je podle Hypoindex.cz průměrná úroková sazba hypoték 1,96 % p. a. Odvrácenou stranou mince je fakt, že vždy musíte dát bance do zástavy nemovitost.
Stavební spoření
Nejčastější volbou je úvěr ze stavebního spoření, kde není nutná zástava nemovitostí ani u vyšších statisíců. Sazby jsou o něco vyšší než u hypotéky, zhruba mezi 3,5 až 4,5 %.
„Umíme poskytnout nezajištěný úvěr až do jednoho milionu korun s úrokovou sazbou 3,5 %,“ potvrzuje Tomáš Kofroň z ČMSS. Doba splácení úvěru ze stavebního spoření je standardně až 20 let.
Ani v tomto případě se nevyhnete papírování. Podmínkou je vztah k financované nemovitosti, tedy vlastník, případně i nájemník se svolením pronajímatele. Bude nutné doložit své příjmy. I v tomto případě musíte mít doklady k rekonstrukci, např. fotografie stavu před rekonstrukcí a rozpočet plánovaných oprav.
Způsob čerpání peněz a dokladování rekonstrukce se může lišit spořitelna od spořitelny. „My jsme konzervativnější a vyžadujeme předkládání faktur v průběhu rekonstrukce,“ říká Tomáš Kofroň. Jinde si můžete vybrat i z více variant.
Při rekonstrukci myslete i na detaily, s rozpočtem si nechte poradit od profesionála
Spotřebitelský úvěr
Třetí variantou je spotřebitelský úvěr. Jeho splatnost je obvykle kratší, nejčastěji 7 až 10 let. Úrokovou sazbu lze získat zhruba od čtyř procent.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.