Článek
Havana, Santiago de Cuba, Trinidad, Havana a pár dní sladkého nicnedělání na plážích, které jako by se sem snesly z ráje. Klasická kubánská abeceda téměř každého turisty. Zkuste z ní ale vyklouznout a podívat se na místa, o kterých sice běžně neslýcháme v cestovatelských dokumentech, a přesto mají pro Kubánce nezanedbatelný význam.
Jedním příkladem za všechna tato místa je most Bacunayagua na severu Kuby, přesně na hranicích provincií Mayabeque a Matanzas, který pomáhá místním překonávat dva masívy proťaté dech beroucím, 150 metrů hlubokým kaňonem. Most je součástí dálnice Via Blanca, spojující město Matanzas s Havanou.
Postaven v 50. letech, obdivován dodnes
O vznik mostu se zasadil latinskoamerický inženýr Luis Saenz, stejně jako o stavbu několika dalších kubánských mostů, před nimiž se však lidé tolik neklaní. Bacunayagua byla do provozu uvedena jako součást Via Blanca v září 1959 a v tom okamžiku se zapsala do kubánských dějin jako nejvyšší most v zemi. Na tento rekord dosáhla se svými 110 metry ode dna údolí a stačily k tomu zhruba tři roky stavby.
Bacunayagua je mnohoúhelníkový most stojící na dvou betonových „žebrech“ dělících se na čtyři nosné sloupy. Ač se může při tomto popisu zdát, že jde o nevkusné monstrum, je tomu právě naopak – Saenz se od počátku svých návrhů snažil, aby na okolní přírodu stavba nepůsobila rušivě. A výsledek je vskutku úžasný.
Bacunayagua pro všechny návštěvníky chystá ohromující pohled do zmíněného údolí plného vegetace prošpikované palmami a sem tam nějakou tou zapadlou romantickou chatrčí. Přímo u mostu turisty vítá bar s terasou, z níž může každý pořídit úchvatný snímek mostu se svou maličkostí a zachytit se tak v neobyčejný okamžik na neobyčejném místě.
Čtěte o dalších exotických místech:
Most, který si Kubu omotal kolem prstu
Kuba má na svém území nespočet mostů a průzkumníci zjistili, že opravu si konstantně zasluhuje asi 70 % z nich. Kubánci ale docela jasně vědí, kde jsou jejich priority, a ač je některý z mostů v pořadí, ihned ho může vystřídat Bacunayagua – ten má totiž v opravách vždy přednost.
Tento přístup je také znát, most je zachovalý a perfektně slouží dodnes. Od doby svého vzniku a uvedení do provozu potřeboval jen dvě rozsáhlé renovace – v letech 1976 a 2010. Bezpečí je tu zkrátka nade vše.
Kudy na most? Z nejznámějšího letoviska Kuby
Via Blanca, komunikace, jejíž součástí je most Bacunayagua, má jeden ze svých konců v turisty oblíbeném místě Varadero. Právě z tohoto světoznámého letoviska s bílými písečnými plážemi se turisté nejčastěji vydávají Bacunayaguu obhlédnout. Nejčastěji se zastavení koná na výletě z Varadera do Havany, která nesmí nikomu při návštěvě Kuby uniknout.
Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů:
Vydejte se na odpočinkový zájezd, na němž poznáte krásu kubánských pláží a místní kulturu, zakusíte luxus zdejších hotelů a vrátíte se tak odpočinutí jako ještě nikdy.
Můžete se také vydat na celodenní výlet do Havany a prohlédnete si přitom obdivuhodný most Bacunayagua.
Máte po krk všech klasických dovolených a chcete tentokrát prožít něco nového a opravdu vzrušujícího? Potom s námi poleťte na Kubu!
Podíváte se zblízka na Havanu a absolvujete zde kurz salsy, poté si pojedete odpočinout do populárního letoviska Varadero. Na této dovolené vám nic chybět nebude!
Čtěte dále:
Přečtěte si také o cestě na Nový Zéland, o nejvyšší věži jižní polokoule nebo o 115 letech metra v USA. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.
Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán
Anketa
Kuba figuruje i na novém seznamu divů světa
Kromě toho, že má Kuba seznam staveb, které považuje za své malé stavitelské divy, dostalo se její hlavní město Havana i mezi nové divy světa v kategorii měst. Stalo se tak v roce 2014 a Havana bodovala společně s Bejrútem, Dauhá, Durbanem, Kuala Lumpur, La Paz a Viganem mezi 1200 městy z 220 zemí po celém světě. Odborníci i veřejnost přitom hodnotili celkové řízení měst, urbanistické plánování, podporu cestovního ruchu nebo architekturu.
Paříž Karibiku, jak se Havaně přezdívá, si srdce hlasujících získala třeba typickou koloniální architekturou a tradičními památkami. Mezi ně patří zbytky pevnosti, která chránila Havanu před piráty, muzea, jichž je tu vskutku požehnaně nebo starobylé kostely, krásné úzké uličky a stylové bary. Neváhejte proto a vyrazte do ní, octnete-li se na Kubě!