Článek
Kdo tuší, že se u břehů Tanzanie nacházejí nějaké ostrovy, zná většinou Zanzibar. Kdo toho přečetl víc, zná i ostrov Mafia. Málokdo ovšem ví, že Mafia je celé souostroví, které se skládá z pěti ostrovů: Mafia, Chole, Jibondo, Juani a Bwejuu. Jaké poklady ukrývají?
Ty největší poklady najdeme v moři. Hlavně v oblasti Mafia Island Marine Park. Toto chráněné území zřídily tanzanské úřady, aby ochránily korálové útesy v okolí. Je jich poměrně hodně a skládají se z více než 50 různých rodů korálů. Mezi nimi se proplétá přes 400 druhů ryb, jež často tvoří pestrobarevné výjevy, které potápěči tak milují.
O exotických plážích a moři čtěte také zde:
Z hlavního města Tanzanie, Dar es Salaamu, se na Mafii letí asi 35 minut. Daleko to není ani z keňského Nairobi, odkud se často létá na Zanzibar. Mafia oděná do mangrovových porostů je stále hodně sepjatá s přírodou a najdeme na ní spoustu opic, divočáků, cibetkovitých ženetek nebo kaloňů. Tito ovoce milující živočichové si díky velkým rozměrům vysloužili přezdívku „megabats“, meganetopýři.
Najdeme tu i drobné polopičky z čeledi kombovitých, kterým se pro nevinný vystrašený dětský výraz v obličeji říká „děti z buše“. Velké oči jim slouží hlavně v noci, kdy jim pomáhají, podobně jako netopýrům, stopovat hmyz.
Proč vlastně Mafia?
Název Mafia Island v Evropanovi může vyvolat různé představy. Tenhle malebný ostrůvek ale s mafií a vůbec se zločinem nijak nesouvisí. Z jakého důvodu tedy má pohodová destinace tak odstrašující název? Úplně přesně se to neví, teorií existuje více. Podle té možná nejrozšířenější je jméno odvozeno ze svahilského výrazu „mahali pa afya“. To znamená cosi jako „dobré sídlo“ nebo „zdravé místo k bydlení“.
Vzhůru mezi žraloky!
Mafia Island patří k lokalitám, kde se vyskytuje žralok obrovský, zvaný též žralok velrybí. Proslul především velkým vzrůstem, ale také tím, že se vedle něj lze bez obav potápět. Tento druh se živí planktonem a malými rybami.
Jinak lze na ostrově Mafia podniknout třeba výlet do říční přírodní rezervace Rufuji. Lze poblíž ní i přespat v takzvané „lodži“, tedy v jakémsi luxusním kempu, který je servisem a velikostí příbytků na hony vzdálen tomu, co si pod pojmem „kemp“ představujeme v centru Evropy.
Přečtěte si také o jiných exotických místech:
Vydejte se na voňavý ostrov
Mafia Island se nachází ani ne 20 kilometrů od jižního pobřeží východoafrické Tanzanie a asi 140 kilometrů jižně od hlavního ostrova celé skupiny – od Zanzibaru. Ten jako největší z tanzanských ostrovů vždy poutal největší pozornost. Dělo se to již od středověku, kdy k africkým břehům připlouvali námořníci a obchodovali tu s kořením.
Zanzibar se stal bylinami vonícím obchodním uzlem, což mu zůstalo do dnešní doby. Jen arabské obchodníky ve funkci nákupčích vystřídali na tržištích turisté. Těm se líbí i to, že lze z ostrova přeletět na pevninu a navštívit některý z velkých tanzanských národních parků, třeba Serengeti. Mimochodem věděli jste, že tímto parkem se ročně prožene 1,5 miliónu pakoňů a 300 tisíc zeber?
Odskočit si ze safari v Keni a Tanzanii na Zanzibar nebo opačně je v této lokalitě populární. A co vy, netoužíte po tom, prožít pár dnů v divoké přírodě nebo na afrických plážích?
Inzertní sdělení: Podívejte se do Afriky!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů na Zanzibar:
Užijte si bydlení v tropické zahradě v resortu na východním pobřeží Zanzibaru. Jde o luxusní resort s plnou vybaveností včetně možnosti zajít si například na masáž nebo na jógu.
All inclusive.
Vydejte se doprostřed africké přírody. Stopujte buvoly nosorožce a další zvířata v obrovském národním parku Serengeti, v kráteru Ngorongoro nebo u jezera Manyara.
Zájezd lze na přání rozšířit o pobyt u oceánu!
Čtěte dále:
Přečtěte si také o plážovém ráji na Maledivách, o plavbě na atomovém ledoborci nebo o pyramidách na Mayské riviéře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Mafia Island – základní informace
Rozloha: 435 km2
Největší město: Kilindoni (asi 11,5 tisíce obyvatel)
Výška nejvyšší „hory“: 53 m. Oblíbeným dopravním prostředkem je v těchto končinách kolo, rozhodně se tu totiž moc nenašlapete.
Status: Jde o ostrov ze skupiny kolem Zanzibaru pod správou Tanzanie.
Úřední jazyk: svahilština (zhusta se používá i angličtina)
Měna: Tanzanský šilink (TZS)
Časová zóna: +3 (Česká republika je v pásmu +1)
Víza: Pro občany České republiky existuje ve všech částech Tanzanie vízová povinnost. Potřebné dokumenty lze získat na velvyslanectví africké země v Německu.