Článek
A kdyby jenom čekat ve frontě. Na internetu najdete speciální databáze těch nejlepších atrakcí, fanouškovské stránky a tisíce fotek a stovky videí, která ukazují samotné jízdy. I přesto, že většina atrakcí zakazuje mít s sebou ve vozíku volné předměty.
Horské dráhy jsou vlastně malé, ale extrémní železnice. Vagónky jsou obvykle pomocí řetězové mechaniky vytažené na vrchol prvního oblouku, a pak už je to „jen“ o přelévání kinetické a potenciální energie. Takže postavit opravdu kvalitní horskou dráhu, na které bude jízda zážitkem, není jednoduché.
A jaké jsou tedy ty NEJ horské dráhy?
Kingda Ka, USA – vyšší horskou dráhu na světě nenajdete
Výška 139 metrů, délka 950 metrů a zrychlení z nuly na 206 kilometrů v hodině za 3,5 sekundy. Seznamte se s nejvyšší horskou dráhou na světě, s Kingda Ka ve městě Jackson ve státě New Jersey. Po odpočítání vás tady doslova katapultují, vozíčky vyjedou na 139 metrů vysokou věž a pak padají v téměř kolmém úhlu dolů a stihnou se přitom ještě otočit o 270 stupňů.
Tenhle adrenalinový zážitek je k mání od roku 2005, kdy byla dráha otevřena, a v prvních letech o něj byl takový zájem, že fanoušci stáli ve frontách i několik hodin – přitom samotná jízda trvá jen 28 vteřin… Nakonec byly v roce 2007 na startu přidány výhybky, takže se kapacita atrakce zvýšila.
Adrenalin v dalších článcích:
- Nejdivnější sporty světa: Kde hrají pólo s mrtvým kozlem a kam na olympiádu nudistů?
- Království ledu uprostřed pouště: Podívejte se na místa, kde byste sníh nečekali
- Tajemství Stolové hory: Žili na ní lvi, nemá vrchol a je zrádnější než Mount Everest
- Turistům vstup zakázán! Podívejte se na místa, kam se dostane jen pár vyvolených
Občas tady dojde i k jevu s názvem „rollback“ – vláček není katapultovaný dostatečnou rychlostí a nepřekoná vrchol oblouku – a protože nemá vlastní pohon, začne pozpátku padat dolů. Jeho „pád“ je sice zbržděn, nicméně všichni musí ještě jednou absolvovat celý start včetně zrychlení.
Ring Racer, Německo – horská dráha, která se vůbec nepovedla
Horská dráha Ring Racer vyrostla v těsné blízkosti okruhu F1 v Nürburgringu a měla být jednou z jeho hlavních atrakcí. Na 217 kilometrů v hodině měly vagónky zrychlit za 2,5 sekundy – dráha tak měla simulovat pocity, které zažívají jezdci Formule 1 během závodu.
Velkými lákadly jsou i Obří ruská kola: Největší je v Singapuru, v Melbourne málem spadlo. Podívejte se
V roce 2009 byl zahájen testovací provoz, nicméně záhy došlo k několika nehodám. Při té poslední pak praskla část pneumatického systému a zranilo se sedm lidí. Dráhu na čtyři roky uzavřeli. Slavnostní znovuotevření potom její tvůrci naplánovali na červenec 2013 – k němu sice došlo, ale kvůli bezpečnosti je rychlost výrazně snížena, a dráha tak přišla o titul nejrychlejší horské dráhy planety.
Formula Rossa – jak se cítí jezdec Formule 1?
Statut nejrychlejší horské dráhy tak aktuálně drží dráha Formula Rossa v tematickém Ferrari parku v Abú Dhabí. Na rychlost 240 kilometrů v hodině se tu vozíčky, které jsou designovány v duchu vozů Ferrari, dostanou za necelých pět vteřin – a to díky vystřelovacímu zařízení, které je podobné zařízením na letadlových lodích. Samotná dráha je pak dlouhá přes 2000 metrů a v nejvyšším bodě má 52 metrů.
Tvůrci se prý při jejím projektování nechali inspirovat slavným italským okruhem v Monze a člověk by při jízdě měl zažívat podobné pocity, jaké mají jezdci v těch nejslavnějších šikanách. Kvůli vysoké rychlosti všichni návštěvníci fasují speciální ochranné brýle – on by totiž náraz mouchy v takové rychlosti mohl mít pro lidský zrak fatální následky.
Steel Dragon 2000 – dva a půl kilometru adrenalinu
Dráha Steel Dragon 2000 stojí v Japonsku a kromě statutu vůbec nejdelší horské dráhy světa – na délku má 2479 metrů – se může pochlubit i titulem nejvyšší horské dráhy, která používá pro vytažení vozíků řetězový výtah. V nejvyšším bodě jsou vozíčky ve výšce 97 metrů.
Co dalšího navštívit v Japonsku? Ostrov duchů Hašima: Na sídlišti z betonu už 40 let nikdo nežije
Samotná jízda na této horské dráze pak trvá nadprůměrně dlouho (minimálně v porovnání s ostatními dráhami) – a to zhruba 210 sekund. Steel Dragon byl otevřený v roce 2000, tedy v roce draka, což se promítlo i do jeho názvu, nefunguje však bez přerušení.
V letech 2003 až 2006 byl tento ocelový kolos (který je ještě speciálně vyztužený kvůli zemětřesení) zavřený kvůli incidentu, který tu proběhl. Jednomu z vozíků uletělo kolo, které zasáhlo muže pod atrakcí, druhý muž sedící přímo ve vozíku měl těžce zraněná záda. Dnes už ale dráha opět funguje – s lepšími zabezpečovacími prvky.
Top Thrill Dragster – jen za pěkného počasí
Za padlého rekordmana můžeme označit dráhu Top Thrill Dragster v zábavním parku Cedar Point v Ohiu. Tato vystřelovací horská dráha má výšku 128 metrů, délku 853 metrů a maximální rychlost 193 kilometrů v hodině – v roce 2003, kdy ji otevřeli, byla jasnou světovou jedničkou. Dnes je ve většině kategorií „až“ druhá.
Kromě Ohia zkuste i Orlando: Nejlepší zábavní parky jsou v Orlandu. Vstupné vyjde na tisíce, ale stojí to za to
Jízda na ní trvá jen 17 sekund a dráha je v provozu jen ve dny, kdy je pěkně, nefouká a neprší – kvůli bezpečnosti a pohodlí návštěvníků. Dopady kapek v téměř dvousetkilometrové rychlosti totiž pořádně bolí.
I tady může dojít k jevu „rollback“, a dokonce se tu už třikrát stalo, že vozíčky vyjely na vrchol a tam uvízly. Postrčit je musel až mechanik, který vyjel na vrchol výtahem.
Ozve se tady „Ruce dolů, hlavy dozadu a držte se!“ – a pak je na programu už jen superkrátká jízda, na kterou ale mnozí vzpomínají do konce života.
Inzertní sdělení: Vydejte se za poznáním!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:
Navštivte východní pobřeží Spojených států a užijte si atmosféru slavných měst i zdejší krásnou přírodu! Podíváte se do New Yorku, do Washingtonu i k Niagárským vodopádům a do Philadelphie.
Vydejte se za teplem a sluncem do Emirátů! Dubaj je město divů a světových rekordů, místo, kde můžete celý den strávit nákupy, ale i na pláži, nebo u hotelového bazénu. Opravdu pohádková dovolená!
Navštivte zemi vycházejícího slunce, světovou velmoc, která si bedlivě střeží své tradice, zemi, která je vzorem pro celý svět. Užijte si osm dní v jiném světě, v jiné kultuře, v Japonsku!
Čtěte dále:
Přečtěte si také o Brazílii jako o zemi sexu, o stavbě, která je vidět z vesmíru nebo o tajemné Lví skále. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Lucie Štěrbová, Tomáš Cikán
Horské dráhy - další zajímavosti
Ty nejstarší…
Vůbec první horská dráha byla údajně postavena v roce 1885, ta už ale nestojí. Tou nejstarší a zároveň nepřetržitě fungující horskou drahou je dnes Scenic Railway, která stojí v Luna Parku v australském Melbourne. Dráha byla otevřená už v roce 1911 a funguje dodnes.
Slavná seriálová horská dráha
Pokud jste sledovali seriál Krok za krokem, pak jste nemohli nezaznamenat obrovskou horskou dráhu hned v úvodních titulcích. Jde o horskou dráhu Colossus, která stojí v zábavním parku Six Flags Magic Mountain nedaleko Los Angeles. Samotná dráha vznikla v roce 1978, má dřevěnou konstrukci a objevila se i v dalších seriálech a filmech – namátkou v Beverly Hills 90210, Melrose Place, nebo ve filmu Zombieland.
(Ne)bezpečné horské dráhy
Moderní horské dráhy mají téměř bezchybná zabezpečovací zařízení a nehod je tak opravdové minimum, tím spíš se o nich ale veřejnost dozví. Statistikové spočítali, že je mnohem vyšší pravděpodobnost, že vyhrajete v loterii, než že zemřete na horské dráze. Ta šance je totiž jen 1:1 500 000 000.