Článek
Rodina Jefremových, konkrétně Alexandr, jeho žena Aina, jejich dcera a kočka žijí v přízemním dřevěném domku asi 40 kilometrů od Jakutska. Jejich příbytek je uschovaný pod deset metrů vysokou kupolí z PVC. V nezvyklém obydlí na počátku března vystřídali předchozí obyvatele.
Glasir - zázračný strom, jenž plodí ovoce i zeleninu
I oni mají stejný úkol. Během života v domě pravidelně odečítají teplotu ve všech místnostech a zaznamenávají své zkušenosti prostřednictvím video blogu. „Celkově se nám tu líbí,” říká Alexandr, jenž pracuje jako učitel v autoškole.
Jak uvádí agentura Reuters, experiment probíhá od prosince 2019 a jeho cílem je zjistit, jak kupolovou konstrukci ovlivní extrémní teploty v oblasti, kde rtuť pravidelně klesá pod -40 °C. A naopak, autoři projektu rovněž sledují, jak kupole ovlivňuje spotřebu energie v domě, chování permafrostu pod ním, i duševní a fyzickou pohodu jeho obyvatel.
Podle jednoho z organizátorů experimentu, děkana Severovýchodní federální univerzity Dmitrije Filippova, když teploty v Jakutsku klesly na -50 °C, teplota pod kupolí byla -34 °C. Rozdíl teplot připisuje energii ze slunce nahromaděné pod kupolí během dne a teplu vycházejícímu z domu.
Každé ráno jiný výhled z okna. Luxusní vila nabízí to, co žádný jiný dům
Výzkum probíhá společně mezi Severovýchodní federální univerzitou a IT skupinou Sinet. Pokud se experiment ukáže jako úspěšný, je možné, že se bydlení pod kupolí v severovýchodní oblasti Ruska rozšíří.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.