Článek
Pokud chcete něco vysazovat, začněte záhony. Potřebují zrýt, často i přesto, že jste to udělali již na podzim. Postačí vám k tomu rýč, případně rycí vidle a hrábě na následnou úpravu. Jestliže máte opravdu velkou zahradu, vyplatí se pořídit kultivátor (rotavátor), který umí orat, kypřit a zároveň provzdušňovat.
A nezapomeňte na hnojivo! Na jaře se hodí to organické, ideální je přírodní, tedy kompost nebo hnůj. Sáhnout ale můžete i po některém z průmyslových hnojiv. Záhony, kde jste měli zeleninu přes zimu, potřebují chvíli odpočívat, je vhodné je nechat až pro pozdější druhy zeleniny.
Uvítejte jaro na své zahradě s těmito tipy: |
---|
Užijte si rozkvetlé jaro všemi smysly |
Připravte okrasné trávy na jaro |
Jak pečovat o jarní trávník |
„Zatím na ně můžete vysít zelené hnojení,“ dává tip zahradnice Marie Pokorná. Mladé rostlinky později zaryjete a tři týdny poté už můžete sázet.
Péči si zaslouží také okrasné záhony. Ostříhejte trvalky i okrasné trávy. Záhony okopejte, aby se nakypřila půda. Zarostlá místa vyplejte. Dejte ale pozor, abyste při tom nevykopali i cibulky! Obdobně postupujte u skalky.
Probouzení trávníku
Nejdříve z trávníku odstraňte napadané listí, větve, kameny a důkladně ho vyčistěte. Po zimě trávník posekejte na co nejkratší délku.
„Pokud se v něm objevil mech nebo další plevel, postříkejte inkriminovaná místa zelenou skalicí,“ doporučuje David Benda z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. „Nepoužívejte ji ale na plevel, který se objeví v dlažbě, skalice totiž způsobuje její zreznutí.“
Po použití zelené skalice nechte trávník odpočívat jeden až dva týdny. Pak proveďte vertikutaci. Vertikutátor vyčeše z trávníku všechny mechy a travní plsť, čímž zpřístupní travní kořen živinám a vláze. Vybírat můžete z vertikutátorů elektrických, benzinových i AKU podle typu pozemku.
Na malé zahradě si vystačíte i s hráběmi. Použijte ale ty speciální vějířové s ostrými drátěnými nebo pevnými vějířovitými prsty.
„Jejich prsty se zařezávají do půdy a fungují podobně jako nože vertikutátorů a provzdušňovačů,“ vysvětluje Marie Pokorná. Jsou k dostání v různých šířkách, od 20 až do 60 cm.
V ten samý den radí David Benda prohodit trávník ještě křemičitým pískem zrnitosti od 2 mm. Dává se v množství 2 l/m² na jižní, východní a západní stranu a 3 l/m² na sever, protože tam je nejvíc vlhkosti a mechu. Tím vytvoříte přirozenou drenáž, zvláště v jílovité půdě.
Trávník také ještě pohnojte jarním trávníkovým hnojivem. Má větší obsah dusíku, který podporuje růst a vitalitu okrasného trávníku. Často bývá označováno jako startovací.
Stříhání stromů a keřů
Zatímco podzimní řez stromů podporuje růst nových výhonů, ten jarní kvetení. Pozor ale na odrůdu! Každý druh totiž potřebuje přece jen trochu jinou péči.
Pro běžnou úpravu a na menší větve stačí i ruční pilka. Ovšem prořezávač větví vám umožní odříznout větve v místech, kam byste se těžko dostávali, a přitom můžete stát oběma nohama pevně na zemi. Díky teleskopické tyči může prořezávač dosáhnout délky bezmála 3 m. Vybírat můžete z prořezávačů elektrických nebo AKU.
Na silnější větve a hustší dřeviny jsou také ideální kovadlinkové nůžky na větve. Těmi totiž bez problémů ustřihnete i větve o průměru 40 mm. Vyrábějí se i teleskopické. Na malé větvičky postačí klasické zahradní nůžky.
Stříháme i keře a živé ploty. „Deset až dvacet centimetrů zástřihu pod ideální výškou neuškodí. Uvidíte, jak rychle se rostliny poženou do výšky,“ doporučuje David Benda.
A jaké nůžky použít na živý plot? Postačí ty ruční, eventuálně ruční teleskopické. Jednodušší však určitě bude práce s elektrickým, akumulátorovým nebo benzinovým plotostřihem. Liší se délkou čepele a roztečí nožů, jež určuje, jak silné větve živého plotu nůžky dokážou stříhat.
Skleník dezinfikujte
K tomu slouží dýmovnice, které prostor vydezinfikují a zároveň zneškodní přezimující škůdce. Skla a rámy omyjte modrou skalicí. Zkontrolujte, zda polykarbonové části nepopraskaly, a vyzkoušejte funkčnost větracího okna.
Věnujte pozornost i lištám a gumám, aby nebyly zpuchřelé. Nemusely by totiž po celou sezonu sklo udržet. Připravte zeminu ve skleníku: zryjte, pohnojte nebo přivezte novou.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.