Článek
„Členové posádky tankeru viděli před explozí letící objekty,“ řekl Sangyo novinářům. „Říkají, že to viděli na vlastní oči,“ dodal. Vedení společnosti obdrželo podle svého šéfa zprávu, z níž vychází, že „něco přiletělo na loď“. „Pak nastala exploze a loď byla poškozena,“ řekl.
Šéf společnosti Jutaka Katada vyloučil možnost, že tanker poškodilo torpédo. „Plavidlo by podle jeho slov nebylo poškozeno v místech nad hladinou,“ dodal.
„Špatné informace,“ komentoval Katada zprávy Spojených států, že plavidlo bylo zasaženo minami.
Náklad metanolu je podle něj v pořádku a plavidlu nehrozí potopení, proto se na něj posádka již vrátila.
Ve čtvrtek ráno byly poblíž strategického Hormuzského průlivu pravděpodobně napadeny dvě obchodní lodě, jedna patřila Norsku a druhá Japonsku. Norská loď dlouho po výbuchu hořela. Z obou lodí se podařilo evakuovat všech 44 námořníků.
K incidentu se jako k útoku nikdo nepřihlásil, ale USA už odpovědnost připsaly Íránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Teherán to rezolutně odmítl.
Za útoky na tankery stojí Írán, tvrdí šéf americké diplomacie Pompeo |
---|
USA vyslaly k napadeným tankerům torpédoborec a zveřejnily video s íránským člunem |
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf obvinil Spojené státy, že využívají incidenty ropných tankerů jako záminku k tomu, aby proti Íránu vedly „sabotážní diplomacii“. „Spojené státy okamžitě obvinily Írán ... je jasné, že americký tým B přešel na plán B a sabotážní diplomacii,” napsal v pátek Sarif na Twitter. Američané chtějí podle něj se svým plánem B uplatnit vůči Íránu „ekonomický terorismus“.
Americká armáda v pátek zveřejnila letecké záběry, které podle ní íránskou vinu dokazují. Na záběrech je podle USA vidět, jak íránské Revoluční gardy odstraňují z boku japonské lodi nevybuchlou minu připevněnou magnetem, která by podle Washingtonu mohla přinést důkaz proti Teheránu. Spojené státy poukázaly na to, že Írán již v minulosti minové útoky na tankery provedl.