Článek
Posádky tankerů byly evakuovány. Írán oznámil, že po nehodách zachránil 44 lidí, všichni byli námořníci z obou lodí.
Tanker Kukuka Courageous mířil ze Saúdské Arábie do Singapuru s nákladem metanolu. Manažer tankeru uvedl, že loď „byla poškozena zřejmě následkem útoku“.
„Trup byl proražen na pravé straně nad čarou ponoru,“ dodala v prohlášení firma Bernhard Schulte GmbH & Co KG, podle níž „bylo oznámeno, že celá posádka je v pořádku, nahlášeno bylo jen jedno drobné zranění.“
Americká 5. flotila uvedla, že incident vyšetřuje. „Pracujeme na získání detailů,” řekl agentuře AP mluvčí 5. flotily Joshua Frey. „Americké námořní síly v oblasti přijaly dvě nouzová volání v 6:12 (4:12 SELČ) a v 7:00,” dodal.
Evakuace
Nouzový signál vyslal u přístavu Fudžajra ve Spojených arabských emirátech i další tanker Front Altair, který byl naložen 75 000 tunami nafty v Abú Zabí. Registrován je na Marshallových ostrovech a vlastní ho norská firma Frontline Ltd.
Jeden představitel přístavu uvedl podle izraelského listu Ha´arec, že tanker hoří. Norský námořní úřad uvedl, že loď byla „napadena” a zmínil tři exploze. Podle mluvčí tchajwanské firmy CPC, která si jej najala, panuje „podezření, že byl zasažen torpédem”.
عکسی از حادثه امروز برای #نفتکش ها#انفجار_ناقلتي_نفط_ببحر_عُمان #oiltanker pic.twitter.com/49kpytPiMG
— خبرگزاری صداوسیما (@iribnewsFa) 13. června 2019
Hořící tanker Front Altair
Podle britského úřadu pro námořní obchod, který spadá pod Královské námořnictvo, byly slyšet exploze. K možným útokům mělo podle něj dojít asi 45 km od íránského pobřeží.
Televize libanonského Hizballáhu uvedla, že dva tankery se staly terčem útoku.
Cena ropy Brent okamžitě stoupla o 4,5 procenta a v Dubaji se prodávala v 11:16 místního času (9:16 SELČ) za 61,60 dolaru za barel.
Květnové útoky
Terčem útoku byly čtyři tankery u Fudžajry už 12. května. Z jednoho unikl ropný derivát. Zřejmě byly zasaženy podvodními drony s náložemi.
Útok je spojován s Íránem, jeho revoluční gardy jsou podezřelé, že pro něj přinejmenším poskytly nálože a technologii.
Samotný útok pak mohly provést jemenští šíitští Húsiové, kteří ovládají část Jemenu. Vládní jednotky v boji proti nim podporují arabské síly vedené Saúdskou Arábií. Húsíové na ni útočí balistickými raketami i drony.