Článek
Demisi uvítal bývalý premiér Martin Ziguell, který stojí v čele opozice. List Wall Street Journal řekl: „Tato změna povede zemi k míru a usmíření. Bude to však potřebovat úplnou a upřímnou spolupráci všech Středoafričanů, aby spojili své ruce ve snaze dosáhnout trvalého míru.”
Djotodia se dostal k moci loni v březnu, když jeho vzbouřenecké muslimské hnutí Séléka svrhlo dosavadního prezidenta Francoise Bozizého. V zemi se rozhořel sektářský konflikt, protože ve Středoafrické republice do té doby vládli křesťané.
Djotodiovi se nedařilo násilí zamezit, i když hnutí Séléka rozpustil a část jeho bojovníků začlenil do armády. Odštěpené frakce ale dál pokračovaly v útocích na křesťany, zatímco muslimové čelili útokům křesťanských milicí podporujících svrženého Bozizého.
Před násilím utekl do buše asi milión obyvatel, z 370 000 obyvatel hlavního města jich polovina utekla. Mezi uprchlíky z metropole bylo 60 procent dětí.
Právě osud dětí je tragický. Jsou terčem sektářských útoků a asi 6000 jich podle dětského fondu OSN UNICEF slouží jako vojáci. [celá zpráva]
Někteří experti srovnávají situaci ve Středoafrické republice s počátky genocidy ve Rwandě nebo s krutou občanskou válkou v Sieře Leone. Zatím si konflikt vyžádal tisíc mrtvých, přestože v zemi již působí francouzští vojáci. [celá zpráva].