Článek
Dětský fond OSN Unicef potvrdil, že od začátku prosince, kdy propukla nová vlna násilí, a do Středoafrické republiky byli posláni francouzští vojáci, zahynulo 16 dětí. Dvě děti byly sťaty. [celá zpráva]
„Jsme svědky bezpříkladné úrovně násilí proti dětem. Mnoho jich bylo naverbováno ozbrojenými skupinami a také na ně přímo cílili při odvetných útocích,“ řekl zástupce Unicef v zemi Souleymane Diabate a dodal: „Zaměřovat útoky na děti je porušením mezinárodních lidských práv a musí být okamžitě zastaveno.“

Francouzský voják u zapáleného domu ve středoafrické vesnici Bossangoa

Uprchlíci ze Středoafrické republiky
Podle OSN se počet dětských vojáků loni zdvojnásobil a dosáhl šesti tisíc.
Utekl na milión lidí
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že své domovy opustilo 935 000 lidí, kteří utekli do buše a hledají úkryt u rodin, v kostelích i ve školách, které se změnily v nouzové uprchlické tábory. Hlavní město Bangui opustila polovina z jeho 370 000 obyvatel. Na 60 procent uprchlíků z metropole tvoří děti. Humanitární operace ve Středoafrické republice jsou největší od libyjské války v roce 2011.
Séléka byla sice poté, co se její vůdce Michel Djotodia v březnu zmocnil vlády, rozpuštěna, ale její milice nikdy neodevzdala zbraně a některé frakce nadále útočí na křesťany, kteří se tvrdě brání. Příslušníci ex-Séleky jsou obviňováni z vražd civilistů včetně žen, dětí a starců. Stojí proti nim křesťanské milice anti-balaka, které vytvořil svržení prezident Francois Bozize. [celá zpráva]

Středoafrická dívka před nedokončeným kostelem, kde se ukrývá.

Francouzští vojáci prohledávají obyvatele Středoafrické republiky, aby jim zabavili zbraně.
Francouzští vojáci sice začali milice odzbrojovat, ale ne vždy se jim to daří a už se střetli s odporem.
Strach a násilí
Bezpečný se necítí nikdo, jak potvrzují svědectví obyvatel. Třiatřicetiletý Aboubakar Daoud, který vedl v zemi 15 let obchůdek, řekl k nynější situaci: „Dny a noci muži ve městě nespí, abychom ochránili oblast před anti-balakou. Mohou kdykoli přijít zaútočit na Čaďany. Situace je velmi obtížná pro muslimy a Čaďany, dokonce i pro ty, kdož se oženili s Čaďankami.“
Devětatřicetiletá obchodnice Djemila Abdoulayeová řekla: „Narodila jsem se ve Středoafrické republice a začala jsem obchodovat s rodiči už jako malá. Dobré časy z minulosti, kdy jsme žili v míru s bratry a sestrami, ale skončily. Nejhorší bylo, když se šel můj 21letý syn podívat po (potravinových) dávkách. Zastřelili ho na Štědrý den. A ve stejný okamžik zastřelili i jeho strýce, který se ho snažil ochránit. Neviděla jsem ani jejich těla.“