Článek
Zóna Kesong ležící na severokorejském území byla podle severokorejské agentury KCNA vyhlášena oblastí pod vojenskou kontrolou. K deportaci Jihokorejců by mělo dojít okamžitě.
AP k tomu poznamenala, že jde o „agresivní odpověď“ severu na nedávné rozhodnutí Jižní Koreje pozastavit provoz v symbolu někdejší mezikorejské spolupráce.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Soul tím odpověděl na nedávnou jadernou zkoušku a odpálení balistické rakety Severní Koreou.
Ostrá slova
Zatím není jasné, co přesně se stalo s několika stovkami Jihokorejců, kteří aktuálně v Kesongu jsou.
Kromě slov o „nebezpečném vyhlášení války“ Pchjongjang mluví i o „ohlášení konce životně důležitého spojení mezi Severem a Jihem“.
Vyhrocená rétorika je podle AP sice v případě KLDR běžná, tentokrát ale země podle všeho slova podepře i ráznými činy.
Ostrými výrazy Pchjongjang nešetřil ani na adresu jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Označil ji za „sprostou ženu, která vyvolává konfrontaci“ a kterou ovládá její „americký šéf“.
V průmyslovém komplexu Kesong pracovalo ve zhruba 120 jihokorejských továrnách více než 50 tisíc Severokorejců. Komplex převážně financovala Jižní Korea.
Související témata:
KLDR začátkem ledna provedla jaderný test a první únorovou neděli vystřelila balistickou raketu, která vynesla na oběžnou dráhu dva objekty. Mezinárodní společenství to považuje za skrytý test mezikontinentální střely. OSN to označila za „neodpustitelnou provokaci“. [celá zpráva]