Článek
Pchjongjang podle zprávy OSN rovněž prodává součástky pro výrobu raket na Blízký východ a dodává zbraně a vojenský materiál do Afriky. To vše vyvolává závažné otazníky nad dodržováním sankčního režimu OSN.
Ve zprávě se uvádí, proč sankce nemají patřičný efekt. Severokorejský režim se může sankcím vyhýbat proto, že členské státy OSN nedostatečně plní čtyři rezoluce, které byly schváleny po prvním severokorejském jaderném testu v roce 2006. Nedostatečná národní legislativa, ale i slabá politická vůle členských států zpochybňuje účinnost rezolucí OSN, píše tým expertů. Pchjongjang se snaží skrýt svůj nezákonný postup tím, že do zahraničních společností vysílá své agenty a využívá ke svým cílům diplomatický personál, obchodní partnery a cizí státní příslušníky.
Zpráva byla podle agentury AP odeslána Radě bezpečnosti OSN, která z iniciativy Británie a Číny sestavuje návrh rezoluce odsuzující zatím poslední jaderný test KLDR z počátku ledna letošního roku.
Názor Rady bezpečnosti o nutnosti nových sankcí podpořilo vypuštění umělé družice Země, považované za skrytý test mezikontinentální rakety. OSN ho označila za "neodpustitelnou provokaci". [celá zpráva]
Soul uzavře Kesong
Jižní Korea v reakci na testy KLDR ve středu oznámila, že zastaví činnost v průmyslové zóně Kesong, kterou provozuje společně se Severní Koreou.Uvedla to jihokorejská tisková agentura Jonhap. Jde o zatím nejpřísnější opatření ze strany Soulu, které připraví Pchjongjang o poslední oficiální zdroje tvrdé měny.
Ve zhruba 120 jihokorejských továrnách v Kesongu pracuje na 54 000 Severokorejců.
Komplex založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou byl posledním symbolem spolupráce obou korejských států z dob sbližování.