Článek
„Toto cvičení namířené proti nám a probíhající napříč územím Jižní Koreje je flagrantním narušením (mírové) deklarace z Pchanmundžomu a záměrnou vojenskou provokací v rozporu s pozitivním vývojem na korejském poloostrově,” uvedla podle jihokorejské agentury Yonhap severokorejská KCNA.
Američané prý mají pečlivě zvážit možné dopady na dojednaný summit. Ač to agentury výslovně neuvádějí, patrně jde o domluvenou schůzku Trumpa s Kim Čong-unem. Jiná plánovaná vrcholná schůzka mezí USA a KLDR není veřejně známa.
Mezikorejské jednání, které se mělo konat na hraničním přechodu Pchanmundžom, se mělo věnovat následným opatřením navazujícím na dubnový summit obou korejských lídrů. Trump se má s Kimem sejít 12. června v Singapuru. [celá zpráva]
Americké úřady v reakci podle agentury Reuters uvedly, že o hrozbě zrušení plánované schůzky žádné oficiální informace nemají.
Schůzka má být průlomová
Dojednání osobní schůzky mezi Trumpem a Kim Čong-unem bylo po měsících eskalace napětí na korejském poloostrově považováno za průlom a obrovský diplomatický úspěch. [celá zpráva] Kim dokonce slíbil, že nechá zničit jadernou střelnici a zasadí se o jaderné odzbrojení.
Dalším vstřícným krokem KLDR bylo propuštění tří vězněných Američanů. Termín schůzky Trump oznámil na Twitteru právě poté, co se s nimi z KLDR vrátil ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Ten v Pchjongjangu dojednával i podrobnosti schůzky.
Za důkaz zmírnění napětí byla považována už návštěva Kimovy sestry na zimní olympiádě, kterou pořádali Jihokorejci. [celá zpráva]
Společné letecké cvičení pod názvem Max Thunder provádí Washington se Soulem každý rok. Manévry trvají vždy zhruba dva týdny.