Článek
„Společně jsme zvítězili,“ uvedl Tadić v neděli večer před svými příznivci. Prokázali jsem demokratický potenciál Srbska, ukázali jsme to mnoha evropským zemím. Srbsko je demokratická země s velkou budoucností.“ Horké otázce Kosova se v povolebním vystoupení vyhnul, i když ještě v sobotu při agitaci tvrdil: "Nikdy nepřipustím nezávislost Kosova." Poukazoval na to, že odtržením Kosova by byla porušena mezinárodním právem garantovaná nedotknutelnost hranic
Tadić ale vždy zdůrazňoval, že v Kosovu nezasáhne vojensky. Nikolić, který už v neděli večer po volbách, již se účastnilo 67,6 voličů, uznal porážku, uvedl: “Mým vzkazem EU je zastavil vydíraní Srbska a zastavit kladení nesplnitelných podmínek.“ Jednoznačně tím narážel na tlak Bruselu na uznání nezávislosti Kosova.
Profily obou kandidátů | |
---|---|
Boris Tadić | Tomislav Nikolić |
Tadić míní během druhého funkčního období hodlá urychlit cestu Srbska do evropských struktur a pokračovat v liberálních reformách. Během února nebo března by měla Evropská unie se Srbskem podepsat prozatímní dohodu o obchodu a vízové politice, zatím však ne dohodu o přidružení.
Brusel jednání přerušil v květnu 2006 kvůli nedostatečné spolupráci při stíhání válečných zločinců. Jednání byla obnovena po roce po vytvoření nové vlády v čele s Vojislavem Koštunicou a po vydání generála Zdravka Tolimira do Haagu.
Evropští diplomaté už minulý týden naznačili, že vyvinou tlak na kosovské Albánce, aby s vyhlášením nezávislosti Kosova ještě několik týdnů posečkali, neboť se obávají, že by tento krok mohl podkopat Tadičovu pozici. Přejí si, aby nezávislost byla vyhlášena až po podepsání prozatímních dohod.