Článek
„Budu úplně upřímná, v posledních týdnech jsme stáli před složitým rozhodnutím. Před otázkou připuštění si reality. A dospěla jsem k závěru, že je tohle nejlepší způsob, jak umožnit komunálním politikům skutečně konat,“ řekla viditelně rozrušená Romsonová, která ve vládě sama reprezentuje švédskou stranu zelených.
„Je to hrozné rozhodnutí,“ podotkla a jedním dechem dodala, že kdyby rezignovala, situaci – zřejmě myšleno sílící protipřistěhovalecké nálady v zemi – by to jen zhoršilo.
Už jen jako ostatní
Švédsko bude nadále přijímat imigranty jen v takové míře, jak mu to nařizují směrnice Evropské unie a mezinárodní úmluvy. Největší rozdíl tak nastane v tom, že přistěhovalci budou dostávat (namísto trvalého) jen dočasné povolení k pobytu.
„Mrzí mě to, ale Švédsko není nadále schopno přijímat žadatele o azyl v takové míře, v jaké to činilo doposud. Prostě už dál nemůžeme,“ doplnil podle britského deníku The Independent švédský premiér Stefan Lofven.
Švédsko patří spolu s Německem k migranty nejvíce vyhledávaným evropským zemím a v přepočtu na počet obyvatel je uprchlickou vlnou zasaženo ze všech nejvíce. [celá zpráva]
Jen za letošní rok by mělo podle odhadů vlády přijít do této desetimiliónové země 190 tisíc lidí.
Jeho vstřícný přistěhovalecký systém doposud migrantům garantoval celé spektrum sociálních výhod, o které teď nově příchozí přijdou.