Článek
„Potřebujeme udělat pořádek na hranicích. Musíme uspořádat náš systém přijímání uprchlíků,“ vzkázal z africko-evropského summitu na Maltě švédský premiér Stefan Löfven.
Jako první se objevili policisté na železniční stanici Hyllie v Malmö, kde strážci zákona zastavili vlak a kontrolovali doklady cestujících.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Další kontroly, které si po ministerstvu vnitra vyžádal švédský imigrační úřad, by se měly objevit na mostě přes Öresund, který spojuje dánskou metropoli Kodaň s již zmíněným švédským městem Malmö.
Silnice, vlaky a přístaviště
Postupně by se měla policie objevit i na dalších vybraných silnicích, železničních stanicích a přístavištích trajektů. Strážci zákona budou na kontrolních stanovištích prověřovat doklady, napsal s odvoláním na švédské ministerstvo vnitra server Local.se
Kontroly budou prozatím obnoveny na deset dní s možností prodloužení o dalších dvacet dní.
Nebudeme kontrolovat každého, kdo překročí hranici, půjde zejména o namátkové kontroly.
Pro migranty znamená obnovení kontrol na hranicích to, že pokud budou přistiženi při pokusu o nelegální překročení hranic, budou mít v zásadě tři možnosti. Vrátit se do země, odkud přišli, požádat o žádost o azyl ve Švédsku nebo si vybrat jinou destinaci a zemí jen projít,“ vysvětlili na čtvrteční tiskové konferenci švédští policejní velitelé. Ze Švédska však už azylanti mnoho možností nemají. Mohou jít do Norska či do Finska. O druhou jmenovanou zemi ale mezi nimi není velký zájem.
V praxi švédské opatření vypadá tak, že policie může zastavit a legitimovat kohokoliv, ačkoliv tak až doposud mohla učinit jen v případě, že byl dotyčný podezřelý z přestupku či trestného činu.
Nebudeme kontrolovat každého
„Nebudeme kontrolovat každého, kdo překročí hranici, půjde zejména o namátkové kontroly. Jsou místa s hustou dopravou, jako je most přes Öresund, kde ani každého kontrolovat nemůžeme,“ řekl novinářům velitel pohraniční policie Patrik Engström. Přes zmíněný most projede okolo 20 tisíc aut denně.
Dánsko švédské opatření přijalo s porozuměním. „Máme dobré vztahy a já tento akt nepovažuji za akt nepřátelství,“ řekl dánský premiér Lars Løkke Rasmussen v rozhovoru pro dánský rozhlas.
Dodal, že jeho země podobné opatření nezvažuje, protože se to může ukázat být dvousečnou zbraní. „Přirozeně to povede k tomu, že budeme mít v Dánsku víc žadatelů o azyl, může to ale také znamenat, že ti, kdo chtěli azyl ve Finsku nebo Norsku, o něj zažádají už ve Švédsku,“ upozornil.
Nefunkční schenghen
Švédsko, do něhož po Německu míří nejvíc uprchlíků, je po Rakousku, Německu, Francii a Nizozemsku další zemí, která obnovila kontroly uvnitř schenghenské zóny volného pohybu.
Systém, jenž vznikl, aby v rámci Evropské unie zajistil volný pohyb lidí, služeb, zboží a kapitálu se tak dál hroutí. Svědčí o tom mimo jiné i to, že předseda Evropské rady Donald Tusk ve čtvrtek konstatoval, že snaha o zachování Scheghenu je závod s časem.
"Nynější vývoj v Německu, Švédsku a Slovinsku a v dalších zemích ukazuje naprosto jasně, jak velkému tlaku členské země (Evropské unie) čelí," řekl.