Článek
Kyjev už v průběhu dne uvedl do pohotovosti jednotky na Krymu. Premiér Arsenij Jaceňuk pak ve večerních hodinách Moskvu varoval, že jakýkoliv vojenský zásah na území Ukrajiny by byl nelegitimní a vedl by k válce. Úřadující prezident Oleksandr Turčynov doplnil, že se Rusko snaží destabilizovat celou Ukrajinu, aniž by mu Kyjev zavdal důvod.
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina jsou na Krymu, jehož obyvatelstvo tvoří zhruba z 60 procent etničtí Rusové, ohrožováni ruští civilisté a vojáci na námořní základně v Sevastopolu. Horní komora ruského parlamentu proto Putinovi dala svolení poslat na Krym vojáky, aby situaci „normalizovali“. [celá zpráva]
Poloostrov Krym na pobřeží Černého moře patřil Rusku dvě století, než ho v roce 1954 daroval Sovětský svaz Ukrajině. V roce 1994 se pak Moskva mezinárodní dohodou zavázala respektovat hranice Ukrajiny v jejich stávající podobě.
Proruští příznivci na východě Ukrajiny nesouhlasí s vládou, která vzešla z tříměsíčních nepokojů, jež přivedly pád prezidenta Viktora Janukovyče. Odštěpenecké tendence ožily na autonomním Krymu, kde proruské skupiny ovládly úřady místní správy a jejichž ozbrojené jednotky kontrolují i strategická místa a objekty. [celá zpráva]
Vláda v Kyjevě v sobotu dekretem postavila mimo zákon Sergeje Aksjonova ve funkci premiéra, který osobně požádal Rusko o finanční i vojenskou pomoc.
Související témata
Před vojenským zásahem varuje Rusko západ včetně České republiky. [celá zpráva]