Článek
Tisková konference prokuratury příliš optimismu nepřinesla. Molins na ní prohlásil, že počet mrtvých s velkou pravděpodobností ještě poroste. Devětadevadesát lidí bylo v sobotu večer stále v kritickém stavu.
Prokurátor potvrdil, že všech sedm sebevražedných atentátníků na sobě mělo vesty s identickým druhem trhavin. Byli ozbrojeni útočnými puškami Kalašnikov a vypálili stovky střel.
Útočili s „vysokou pravděpodobností” ve třech navzájem koordinovaných skupinách. Jedna z nich použila černý vůz značky Seat, po kterém policisté pátrají. [celá zpráva]
Nejvíc obětí mají na svědomí útočníci z koncertní síně Bataclan, kde přišlo o život 89 lidí. Při útoku zmiňovali Sýrii a Irák. Jeden z únosců z Bataclanu se narodil ve Francii.
Jeden ze sebevražedných atentátníků pocházel z pařížského předměstí Courcouronnes a narodil se v roce 1985. V minulosti už se dostal do rukou policistům, měl spáchat drobné trestné činy v letech 2004 - 2006. Zpravodajské služby pak uvedly, že se v roce 2010 radikalizoval, ale nebylo o něm známé, že by se stal členem nějaké sítě.
Další atentátník měl syrský pas. Podle Řecka se do Evropy dostal teprve nedávno přes jeden z řeckých ostrovů jako uprchlík. [celá zpráva]
Pařížský prokurátor také řekl, že v souvislosti s atentáty byli zadrženi v sobotu ráno tři lidé včetně jednoho na francouzsko-belgické hranici. Tento je také francouzský občan.
„Musíme zjistit, kdo tito lidé byli, kdo byli jejich komplicové, kdo toto nařídil, odkud přišli a jak byli financovaní,“ prohlásil Molins.
Kromě koncertní síně teroristé zaútočili i na fotbalovém stadiónu a v několika restauracích a barech. K odpovědnosti se přihlásil Islámský stát.
Francouzské úřady až do čtvrtečního poledne zakázaly veřejné demonstrace v Paříži a přilehlých oblastech. Lidé to ale spontánně porušují a shromažďují se k pietním připomínkám obětí masakru.
Ve francouzské metropoli je zavřená také řada turistických památek, včetně Eiffelovy věže, muzea Louvre či zámku ve Versailles.