Článek
Blok Demokratické strany prezidenta Borise Tadiče a liberální formace G17 Plus, který má ve vládě většinu, je pro přibližování Srbska k Evropské unii, a to i přes nesouhlas s osamostatněním Kosova, které přední státy EU uznaly.
Naopak Koštunicovi konzervativci chtějí zastavení integračního procesu země do unie, dokud unie neuzná územní celistvost Srbska i s Kosovem.
Předčasné volby jsou analytiky považovány za v poslední době již druhé referendum o budoucím směřování této balkánské země. Zatímco v únorových prezidentských volbách zvítězil proevropsky orientovaný Tadić, v květnových volbách se vzhledem k osamostatněnému Kosovu mohou voliči od jeho bloku odklonit.
Květnový termín parlamentních voleb navrhl Koštunica kvůli skutečnosti, že ve stejný čas jsou již plánovány komunální volby, a proto uspořádání parlamentních voleb nebude tak nákladné.
Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku 17. února. Krok podpořily Spojené státy a přední země Evropské unie v čele s Německem, Británií, Francií a Itálií. Česká reprezentace je v názoru na uznání rozpolcená.
Volební preference v Srbsku
Podle posledních průzkumů vede v preferencích opoziční ultranacionalistická Srbská radikální strana, které by dalo svůj hlas asi 40 procent Srbů. S mírným odstupem za ní je Tadičova DS společně se spřízněnou liberální formací G17 Plus. Koštunicova DSS je s velkou ztrátou až třetí, ale právě jí analytici přisuzují roli jazýčku na vahách v rozhodování o budoucím směřování země.