Článek
Japonsko tvrdí, že Severní Korea unesla v sedmdesátých a osmdesátých letech několik občanů, aby je vycvičila jako špióny. Také se od nich učili zvyky a aktuální reálie.
Japonsko uvedlo, že pokud KLDR vyhoví a zahájí opětovné vyšetřování, zmírní sankce. Tajemník kabinetu Jošihide Suga dodal, že bude-li vyšetřování úspěšné, Tokio by zvážilo poskytnutí humanitární pomoci Pchjongjangu. Lodě plující pod vlajkou KLDR by mohly vplouvat do japonských přístavů, pokud by převážely humanitární pomoc, a padla by i některá omezení při cestování. Nic z toho není v rozporu se sankcemi OSN.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Abe dodal, že Japonsko ve své snaze neustane, dokud všichni příbuzní unesených neobejmou opět své děti.
Severní Korea už dříve umožnila návrat pěti uneseným, za nimiž pak mohly odcestovat i jejich děti, které se narodily v KLDR. U dalších osmi ale uvedla, že jsou již po smrti, o čemž Tokio pochybuje.
Nejznámější je případ Megumi Jokotové, unesené cestou ze školy v roce 1977, kdy jí bylo třináct. Severokorejské úřady oznámily, že si vzala uprchlíka z Jižní Koreje a narodila se jí dcera, ale v roce 1994 spáchala sebevraždu. Test DNA navrácených ostatků ale nepotvrdil její identitu.
Rodiče Megumi Jokotové se letos v březnu setkali s její dcerou. [celá zpráva]