Článek
Unesená dívka měla obtížný a ne zcela jasný osud. Podle severokorejských úřadů si vzala uprchlíka z Jižní Koreje, s nímž měla dceru. V roce 1994 měla spáchat sebevraždu. Pchjongjang dokonce předal v roce 2004 její rodině ostatky. Test DNA ale nepotvrdil, že by šlo o příbuznou.
Severokorejci unesli v sedmdesátých letech několik Japonců, aby je vycvičili jako své špióny. Megumi byla nejmladší. Severokorejští agenti ji unesli v Niigatě a lodí přepravili do Koreje.
Vysněné setkání
Jokotovi se minulý týden mohli setkat s její dcerou, 26letou Kim Un-kjong v mongolském Ulánbátaru, kde s ní strávili několik dní. „Byla to zázračná událost a máme z ní velkou radost,“ řekl pár.
„Doufali jsme, že se potkáme jako rodina. Snili jsme o tom dlouho a nyní se to splnilo,” řekla Sakie Jokotová. Uvedla, že se na osud své dcery neptali: „Nechtěli jsme, aby setkání s ní zahrnovalo jakékoli politické záležitosti. Vyrůstala v té zemi a my si nejsme jisti, kolik pravdy by nám mohla říci.“
Jokotovi dál věří, že jejich dcera je naživu a doufají, že se jim jí podaří ještě vidět.
KLDR odstupuje od tvrdého postoje
Setkání je výjimečnou událostí, která ukazuje, že se Severní Korea po loňském harašení jadernými zbraněmi a hrozbou války nyní snaží představit světu vlídnější tvář. Letos už umožnila další setkání rodin rozdělených korejskou válkou. [celá zpráva]
Následující setkání rozdělených rodin ale odřekla kvůli americkojihokorejskému vojenskému cvičení, která považuje za nácvik invaze na sever. [celá zpráva]
V odvetu také odpálila do moře několik desítek balistických raket krátkého doletu. [celá zpráva]
Její reakce je však mírnější než loni a experti jsou přesvědčeni, že nyní KLDR hledá cesty, jak zmírnit embarga, jimž čelí, a chce řešit sporné otázky.
Únosy Japonců v sedmdesátých letech představují vážnou třecí plochu mezi oběma zeměmi.