Článek
Rusko dává opakovaně najevo nelibost nad sesazením ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Ruský premiér Dmitrij Medvěděv jeho svržení označil za „ozbrojenou vzpouru“ extremistů a nové ukrajinské vedení je podle něj nelegitimní. [celá zpráva]
Prezident Vladimir Putin v souvislosti s děním na Ukrajině uvedl v pohotovost vojska v západním i středním Rusku, a to včetně leteckých a výsadkových sil. [celá zpráva]
Ve čtvrtek Rusko dále stupňovalo tlak v souvislosti s děním na Ukrajině. Ministerstvo zahraničí poukázalo na „široká porušování lidských práv“ a vyjádřilo obavy nad útoky a vandalismem, které se podle Moskvy na Ukrajině šíří.
Čtěte také: |
---|
Rozdělení Ukrajiny má kořeny v historii |
Historie vyostřuje situaci, bojuje se o jazyk i o Banderu |
Napětí roste od středy na Krymu. V hlavním městě Simferopolu obsadila domobrana etnických Rusů sídla vlády i parlamentu.
Moskva upozornila na to, že nekompromisně vystoupí na ochranu svých krajanů na Ukrajině, jejichž práva jsou podle ní porušována.
Turčynov varuje před agresí
Ke zdrženlivosti nabádal Rusko ve čtvrtek úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov.
Vyzval ruské síly, aby neopouštěly sevastopolskou námořní základnu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Jakýkoli pohyb ruských vojsk mimo základnu by podle něj byl agresí.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí si také po událostech v Simferopolu povolalo ke konzultacím šéfa ruské diplomatické mise v Kyjevě, chargé d'affaires Andreje Vorobjova, uvedla ČTK.
Podle polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského hrozí na Krymu regionální konflikt. Obsazení vládních budov v Simferopolu označil za drastický krok.
Související témata
Znepokojení nad vývojem na Krymu vyjádřil podle ČTK i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Vyzval Rusko, aby nečinilo žádné kroky, které by mohly zvýšit napětí.