Článek
„Objevili jsme něco, co nyní budeme ověřovat. V tuto chvíli nemůžeme říct, co to je, ale může to být významné vodítko k tomu, co se stalo,“ prohlásil policejní mluvčí po čtvrtečních prohlídkách v rodinném domě v Montabauru, kde Lubitz bydlel s rodiči, a v bytě v Düsseldorfu, kde údajně rovněž pobýval i se svou přítelkyní, kterou média nejmenovala.
Listu Westerwälder Zeitung uvedl, že pár spolu žil sedm roků. Krize mezi partnery, kteří podle některých zdrojů byli zasnoubeni a měli se příští rok brát, měla trvat už několik týdnů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Jediné, co policie k nálezu potenciálně klíčových důkazních materiálů ještě uvedla, je to, že se nejednalo o dopis na rozloučenou.
V domě byl neznámý muž
Vyšetřovatelé si odnesli pilotův počítač. Z domu ale také vyvedli neznámého muže, jehož obličej zakrývali. Lubitzovi rodiče přitom doma nebyli.
Pilotovi rodiče se o činu svého syna dozvěděli ve Francii, kam odcestovali stejně jako příbuzní ostatních obětí nehody. Oba vyslýchala policie a podle médií jsou oba zdrceni. Lubitzův otec je podnikatel, matka vyučuje hru na klavír.
Léčil se rok a půl
Podle známých byl Lubitz milý člověk, který vůbec nevykazoval násilné sklony. Už ve středu se ale objevila informace, že v roce 2008 trpěl depresemi a kvůli osobním potížím přerušil výcvik pilota.
Německý deník Bild k tomu v pátek uvedl, že Lubitz tehdy trpěl závažnými problémy, kvůli nimž podstoupil rok a půl dlouhou psychiatrickou léčbu. Dokumenty, které se k tomu vztahují, se chystají německé úřady předat do Francie, jakmile je samy prostudují.
Lubitz každopádně následně prošel veškerými zkouškami. [celá zpráva]
„Prošel všemi testy i lékařskými zkouškami. Byl stoprocentně fit pro létání bez omezení,“ uvedl ředitel aerolinií Lufthansa Carsten Spohr a dodal, že zaměstnanci mají možnost vyhledat pomoc, mají-li potíže.
„Máme u Lufthansy ohlašovací systém, kdy členové posádek mohou bez rizika trestu hlásit své problémy nebo problémy druhých. V tomto případě veškeré záchytné sítě, na které jsme byli tak hrdí, nezapracovaly,“ poznamenal Spohr.
Prohlášení francouzské prokuratury o tom, že Lubitz s letadlem úmyslně havaroval, když předtím využil nepřítomnosti kapitána v pilotní kabině, jehož pak nepustil dovnitř, vyvolalo okamžitou reakci některých leteckých společností, které zpřísnily bezpečnostní opatření. [celá zpráva]