Článek
"Václav Havel byl jedním z největších Evropanů naší doby. Jeho hlas vydláždil cestu jednotné a svobodné Evropě," citovala BBC, která zprávu o skonu prezidenta vedla jako hlavní, šéfa švédské diplomacie Carla Bildta.
„Byl duší revoluce. Skláním se před tímto velkým bojovníkem za demokracii. Truchlíme spolu s českým lidem,“ prohlásil podle ČTK německý ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle.
"Zasloužil by si Nobelovu cenu," prohlásil na Havlovu adresu bývalý polský prezident Lech Walesa.
Jednání v Radě EU začnou minutou ticha za Havla
Všechna pondělní jednání v Radě Evropské unie, která zastupuje členské státy EU, začnou minutou ticha za zesnulého exprezidenta Havla. Na sociální síti Twitter to oznámilo polské předsednictví EU.
„Ztratili jsme přítele, který denně naplňoval polsko-českou solidaritu,“ uvedl polský prezident Bronislaw Komorowski. Připomenul, že Václav Havel dokazoval, že člověk i přes svou slabost může být silný svými názory a přesvědčením o svobodě. Komorowski připomenul jejich poslední setkání v Praze, na které Havel přišel navzdory vážné nemoci. „Polsko v něm ztratilo dobrého přítele,“ uvedl nejvyšší polský představitel, který je do 22. prosince na oficiální návštěvě Číny.
„Chci vyjádřit z upřímného srdce hlubokou soustrast všem blízkým, příbuzným, ale také občanům, kteří si pana Havla nesmírně vážili a já k nim patřím,“ uvedla slovenská premiérka Iveta Radičová. S Havlem se setkala naposledy před týdnem, když exprezident v Praze převzal cenu Jána Langoše.
„Mluvili jsme spolu a v jeho očích bylo vše, co bylo v minulosti pro pana Havla typické. Bylo tam plno života, nápadů, literární duch a nadhled,“ dodala.
Cameron: Evropa je Havlovým dlužníkem. Sarkozy smutní
Britský premiér David Cameron řekl, že Evropa je Havlovi zavázána za mnohé.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přijal zprávu o úmrtí Havla s velkým smutkem a hlubokým pohnutím. Oznámil to Elysejský palác, podle něhož hlava Francie zaslala jménem Francouzů upřímnou kondolenci „celému českému lidu“.
Šéf Evropské komise José Barroso prohlásil, že Havel byl šampionem demokracie a svobody. „Jméno Václava Havla zůstane navždy spjato se znovusjednocením Evropy a šířením jejích hodnot do střední a východní Evropy,“ řekl Barroso. „Byl také zdrojem ohromné inspirace všem těm, kteří po celém světě bojují za svobodu a demokracii,“ dodal.
Podle předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka byl Havel osobností představující sametovou revoluci a sjednocení Evropy. "Václav Havel byl a zůstane hrdinou," zdůraznil v reakci polský šéf evropského zákonodárného sboru a někdejší univerzitní profesor. "V roce 1989 studenti v mé zemi vyšli do ulic a volali po jeho propuštění. Václav Havel se nedlouho poté stal prezidentem Československa; prezidentem Čechů i Slováků a hrdinou obou," dodal Buzek.
O úmrtí Václava Havla informovala všechna světová média. Hodnotí ho jako ikonu, státníka, bojovníka a symbol.
Merkelová: truchlíme nad ztrátou velkého Evropana
Podle kancléřky Angely Merkelové zůstane Havel nezapomenut za své prosazování svobody a demokracie i za svou velkou lidskost.
"Společně s Vámi truchlíme nad ztrátou velkého Evropana," napsala Merkelová v kondolenci Havlovu nástupci Václavu Klausovi. Podle kancléřky mají i Němci být českému exprezidentovi za co vděčni.
Německá média v této souvislosti připomínají, že Havlovi leželo na srdci i usmíření Čechů s německými sousedy. Na počátku 90. let podepsal s tehdejším německým prezidentem Richardem von Weizsäckerem smlouvu o přátelství a dobrém sousedství a později se také omluvil sudetským Němcům za vysídlení. Za to se doma setkal s nepochopením a nadávkami nacionalistů, poznamenávají servery německých deníků.