Článek
„Nestál bych tu, kdybych nevěřil, že vy a Abbás dosáhnete míru," uvedl George Bush na tiskové konferenci s Olmertem. Zopakoval, že přijel na Blízký východ, aby oběma stranám pomohl dosáhnout mírové dohody.
Sám však s vlastním řešením konkrétních otázek nepřišel, zmiňoval jen, že musí převážit vize „dvou států žijících vedle sebe.“ A proti této vizi stavěl časté útoky, které mohou zhatit vznik samostatného palestinského státu. Sám však nemíní zasahovat do jednání, což se jasně ukázalo při vyhýbavé odpovědi na otázku ohledně rozšiřování židovských osad.
Gaza musí být součástí dohody
Izraelský premiér zmiňoval především otázku bezpečnosti, protože pokračuje ostřelování Izraele palestinskými raketami a dokonce použili v Aškelonu raketu o delším doletu pocházejí zřejmě z Íránu.
„Nebude mír dokud tu bude teror. Gaza musí být součástí dohody,“ řekl jasně Olmert. Bush dodal, že otázku ostřelování nastolí při schůzce s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Ten však nemá nad pásmem Gazy žádnou moc. To ovládá radikální Hamás, který Izrael i Bush považují za teroristickou organizaci a nejednají s ním.
Olmert přitom řekl, že Izrael je připraven za každou cenu ostřelování zabránit: "Nebudeme se bát uplatnit všechna opatření, abychom to zastavili.“
Írán je hrozbou pro celý svět
Tématem rozhovorů byl i Írán, potvrdil Bush. „Také jsme mluvili o Íránu. Irán byl, je a bude hrozbou, dokud se světové společenství nesjednotí.“ Narážel tím na odlišný postup Číny a Ruska. Komentoval také zprávu tajných služeb, podle níž Írán ukončil vojenské jaderné aktivity před čtyři lety.
Cíle Bushovy cesty na Blízký východ
- podnítit pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu
- podnítit pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu- podpořit chabé postavení izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na domácí scéně
- podnítit pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu- podpořit chabé postavení izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na domácí scéně- získat podporu arabských států proti Íránu,
- podnítit pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu- podpořit chabé postavení izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na domácí scéně- získat podporu arabských států proti Íránu, - zapsat se do paměti jako mírotvorce
- obnovit pošramocenou pověst USA
Mírový program se může změnit ve vojenský,“ řekl Bush a zmínil, že Írán nadále obohacuje uran, který může být použit i vojensky. “Je lepší hrozbu brát vážně.“ Bush též zmínil víkendový incident v Hormuzském průlivu, kde se íránské rychlé čluny přiblížily na dvě stě metrů k americkým lodím a údajně jim vyhrožovaly, že explodují, což Írán popírá.