Článek
Touto misí chce navázat na listopadovou mezinárodní konferenci v americkém Annapolisu, na níž si Izrael a Palestinci slíbili dosáhnout do konce tohoto roku dohody o vzniku samostatného palestinského státu. Od skončení konference však mírové rozhovory téměř nepostoupily kvůli izraelské u plánu rozšiřovat židovské osady na západním břehu Jordánu a neschopnosti Palestinců zajistit bezpečnost.
Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse uvedl: "Očekáváme, že Bush dotlačí Izrael, aby zmrazil osidlovací aktivity." Palestincům vadí taky plán na výstavbu 300 nových bytů v rozděleném Jeruzalémě. Izrael se zase míní zaměřit na rakety dopadající na jeho území, zejména na případ z Aškelonu, kam dopadla íránská střela o větší ráži s delším doletem než mají rakety Kásam. Vypálena byla z pásma Gazy.
Palestincům naopak vadí, že izraelská armáda zesílila své operace i na západním břehu Jordánu.
Průlom se nečeká
Zásadní průlom se nečeká ani během tří dnů, které Bush v Izraeli a na západním břehu stráví. Podle pozorovatelů nepřiveze žádný konkrétní návrh a nemá v plánu ani společné trojstranné setkání s představiteli Izraele a Palestinců.
Největším problémem v postupu podle Annapolisu je slabé postavení obou protagonistů na domácí scéně, izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Olmert čelí propadu obliby a jeho vládní koalice je křehká, Abbás vládne jen na západním břehu Jordánu, zatímco pásmo Gazy ovládá radikální hnutí Hamás, který jednání s Izraelem bojkotuje a o USA tvrdí, že prosazují pouze izraelské zájmy.
Al-Kajda vyzývá k atentátu na Bushe
Americký muslim Adam Gadahn v neděli v poselství zveřejněném na internetu jménem teroristické sítě Al-Kajda vyzval muslim, aby amerického prezidenta George Bushe při jeho nadcházející návštěvě Blízkého východu uvítali bombami.
Nechce být jen válečník
Navzdory zprávě amerických tajných služeb, že Írán v jaderném programu od roku 2003 nepokračuje, označuje Bush tento stát za stálou hrozbu. Teherán podle něj nadále vyvíjí střely dlouhého doletu a neplní mezinárodní požadavek ukončit program obohacování uranu.
Země které navštíví Bush při své cestě na Blízký východ ve dnech 8. až 16. ledna |
---|
Izrael |
Západní břeh Jordánu |
Kuvajt |
Bahrajn |
Spojené arabské emiráty |
Saúdská Arábie |
Egypt |
Během více než týdenní cesty proto pojede také do Kuvajtu, Bahrajnu, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a do Egypta, kde bude podle izraelského deníku Jerusalem Post jednat s tamějšími spojenci USA o „bezpečnostním plánu“, jak čelit Íránu. Některá média spekulují i o zastávce v Libanonu a v Iráku
Cíle Bushovy cesty na Blízký východ
- podnítit pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu
- podnítit pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu- podpořit chabé postavení izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na domácí scéně
- podnítit pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu- podpořit chabé postavení izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na domácí scéně- získat podporu arabských států proti Íránu,
- podnítit pokrok v blízkovýchodním mírovém procesu- podpořit chabé postavení izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na domácí scéně- získat podporu arabských států proti Íránu, - zapsat se do paměti jako mírotvorce
- obnovit pošramocenou pověst USA
Bushovo intenzivní angažmá v blízkovýchodním procesu v závěru jeho funkčního období hodnotí političtí analytici jako snahu zůstat v zorném poli veřejnosti a zachovat po sobě dědictví, které nebude spojováno jen s válkou v Iráku. Prezident si podle nich také uvědomuje, že pouze zaměření na nejvíce komplikovaný problém regionu může pomoci k obnově důvěryhodnosti USA v této oblasti a zároveň zde vyvážit rostoucí vliv Íránu.