Článek
Trump během rozhovorů s japonským premiérem uvedl, že v úvahu připadá pět míst. Žádné ale nejmenoval. Vyjádřil naději, že se jeho setkání s Kim Čong-unem uskuteční, připustil ale, že k němu nemusí nutně dojít. Novináři se prý „docela brzy” dozvědí, kdy a kde se summit uskuteční.
Praha by jako jedno z možných míst summitu podle agentury Bloomberg mohla připadat v úvahu proto, že velvyslancem KLDR v České republice je Kimův strýc Kim Pchjong-il. [celá zpráva]
Za další možná místa summitu označuje agentura Oslo, Helsinky, Stockholm, Ženevu, Varšavu, Ulánbátar, Bangkok a Singapur. V úvahu prý naopak nepřicházejí Peking, Pchjongjang, Soul nebo Pchanmundžom, který leží na hranici mezi Severní a Jižní Koreou.
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se odmítl k informaci agentury Bloomberg vyjádřit. „Nebudu tuto zprávu jakkoli komentovat,“ řekl. Dodal, že Pražský hrad velmi dobře ví, jakým způsobem Trump postupuje vůči KLDR a že se chystá setkání na vysoké úrovni. Vstupovat jakýmkoli komentářem ale do jednání podle Ovčáčka zástupci Hradu nebudou. Mluvčí podotkl, že všeobecně platí, že Praha je nesmírně krásné a pohostinné město.
Exil v Evropě
Čtyřiašedesátiletý ambasador Kim Pchjong-il je podle jihokorejského tisku synem bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v KLDR Kim Ir-sena. Od nástupu do funkce velvyslance v ČR v roce 2015 se údajně příliš na veřejnosti nevyskytuje a jen málokterý jiný šéf diplomatické mise v Praze se s ním setkal.
Kim Pchjong-il byl od konce 70. let v podstatě jen v exilu na různých diplomatických postech v Evropě, aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR, tvrdí jihokorejský tisk. U svého otce prý upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.
Loni se v soulských médiích objevily informace o tom, že poté, co byl v únoru 2017 v Malajsii otráven Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una, může být velvyslanec Kim Pchjong-il dalším vražedným cílem. Praha údajně kvůli obavě z atentátu velvyslanci Kimovi věnuje zvýšenou pozornost.