Článek
Podle britské Královské astronomické společnosti je to poprvé, co byl takový typ exoplanety v daném místě – neptunské poušti – objeven.
Hvězdy totiž vysílají do této oblasti silnou radiaci, kvůli čemuž planety normálně ztrácejí svou plynnou atmosféru, obvykle se vypařují a zanechávají za sebou jen kamenné jádro.
Tisíc stupňů na povrchu
Zakázaná planeta je třikrát větší než Země a její poloměr je jen o 20 procent menší než právě poloměr Neptunu. Teploty na ní dosahují až 1000 stupňů Celsia, napsala agentura Reuters. Exoplaneta obíhá podle portálu Space.com hvězdu NGTS-4, která je od nás vzdálená přibližně 920 světelných let. Jeden plný oběh jí zabere 1,3 desetiny dne.
Astronomové se domnívají, že exoplaneta se mohla do oblasti neptunské pouště přestěhovat v jednom určitém okamžiku během uplynulého milionu let.
Exoplanety jsou obecně planety u jiných hvězd, než je naše Slunce. Dnes jich známe již tisíce. Například u naší nejbližší hvězdy (mimo Slunce), u Proximy Centauri, byla nalezena planeta Proxima b v takzvané obyvatelné zóně.
Obyvatelná zóna je v astronomii termín pro oblast kolem hvězdy, ve které by se hypoteticky mohl nacházet život. Jde tedy o území, v němž planeta přijímá takové množství sluneční energie, které její povrch ani nepřehřívá, ani jej nenechává příliš chladným.
Může se vám hodit na Zboží.cz: