Článek
Mise PLATO bude pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) startovat v roce 2026. Očekává se, že najde tisíce planet kolem jasných hvězd a několik desítek planet podobných té naší.
„Ve zkratce lze také říct, že bude hledat druhou Zemi, chce tím výrazně posunout výzkum extrasolárních planet,“ poznamenal Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. „Spatříme tedy konečně už někdy ‚zelené mužíčky'?“ táže se zvesela.
Ondřejovský tým z daného ústavu se podle něj bude podílet na přípravné fázi mise tvorbou softwaru pro monitorování stavu přístroje a zpracování dat, stejně tak výrobou 33 speciálních high-tech kontejnerů pro dopravu kamer PLATO s extrémními nároky na bezpečnou přepravu těchto kamer – vysoké požadavky jsou na čistotu i otřesuvzdornost.
Milník v tuzemské astronomii. Češi se zapojují do vývoje nejdokonalejšího přístroje na výzkum kosmu |
---|
Satelit NASA objevil mimo sluneční soustavu planetu velikosti Země |
Česká účast na misi má být podpořena částkou ve výši téměř 840 tisíc eur (zhruba 21,5 milionu Kč) z příspěvku ministerstva školství.
Obyvatelné zóny hvězd
Exoplanety jsou planety u jiných hvězd, než je naše Slunce. Dnes jich známe již tisíce – a dokonce i u nejbližší hvězdy ke Slunci, u Proximy Centauri, byla nalezena planeta Proxima b v takzvané obyvatelné zóně.
Obyvatelná zóna je v astronomii termín pro oblast kolem hvězdy, ve které by se hypoteticky mohl vyskytovat život. Jedná se tím pádem o území, v němž planeta, která se tam nachází, přijímá takové množství sluneční energie, které její povrch nepřehřívá, ani nenechává příliš chladným.