Článek
„První žena na Měsíci bude Američanka,” řekl Bridenstine.
K návratu na povrch souputníka Země uvedl, že to nebude jen nostalgická procházka do historie, ale vybudování předmostí pro pilotované lety k Marsu. Američané totiž chtějí využít lunární zdroje včetně vodíku a kyslíku k výrobě paliva. Samotné vyslání astronautů k rudé planetě NASA plánuje na 30. léta.
Skutečnost, že Američané chtějí přistát na Měsíci do pěti let, potvrdil v Praze i astronaut Andrew Feustel.
Druhou fází návratu na Měsíc je podle Bridenstina udržitelnost mise, má se tak stát do roku 2028. To znamená, že v té době budou mít USA opětovně použitelnou infrastrukturu k letům na Měsíc.
„Kdykoli budeme chtít, kamkoli budeme chtít, se budeme moci dostat na povrch Měsíce,” vysvětlil šéf NASA.
Přistávací modul sestrojí soukromá firma
K letu na Měsíc chce NASA využít vyvíjenou raketu SLS s lodí Orion. Výrobu přistávacího modulu plánuje svěřit soukromým vesmírným společnostem, od kterých žádá i menší přistávací systémy k dopravě nákladu, vědeckého materiálu či sond na lunární povrch. První udělení zakázek je možné očekávat již tento měsíc.
I met with over 20 of our international partners today at #SpaceSymposium. The common thread is that everyone is excited about moving forward to the moon together, and we’re mobilizing support worldwide to make it happen. #35Space pic.twitter.com/8Cla2RXPya
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) 10. dubna 2019
Bridenstine sdílel na svém Twitteru snímek z dubnového kosmického symposia.
Spojené státy letos v červenci oslaví 50. výročí přistání člověka na Měsíci, na jehož povrchu mezi roky 1969 a 1972 stanulo celkem 12 astronautů. Od té doby neučinil žádný stát vážný pokus vyslat na přirozenou družici Země lidskou posádku.